MMA Fighting

Peter Gabal je českou MMA nadějí. Na svém kontě má momentálně 14 amatérských zápasů, přičemž z 11 odcházel jako vítěz


Peter Gabal je českou MMA nadějí. Na svém kontě má momentálně 14 amatérských zápasů, přičemž z 11 z nich odcházel jako vítěz. Nedávno se Peter společně s Českou reprezentací zůčastnil amatérského Mistrovství světa v dalekém Bahrainu, kde zazářil a vybojoval stříbrnou medaili, když nestačil pouze na Rusa Reziuana Khotova. Jak se Peter připravoval na tento turnaj, jak ho hodnotí a kde se vidí za pár let? To vše a mnohem více v následujícím rozhovoru.

Jak ses dostal k MMA?
"K MMA jsem se dostal celkem náhodou. Když mi bylo 16, tak jsem skončil s fotbalem a říkal jsem si, že chci dělat něco, co mi bude do života užitečný. Začal jsem dělat krav magu u Tomáše Bezuchy, který mi do teď pomáhá. Od mala jsem byl takovej, že jsem se rád pral a řekl jsem si, že bych chtěl zkusit zápasit. Po půl roce trénování krav magy jsem zašel do Penta Gymu, kde vede tréninky Dan Barták. Chodil jsem k němu asi 4 měsíce a před prvním zápasem jsem si zranil záda ve škole na tělocviku. To mě vyřadilo skoro na rok, během kterýho jsem chodil po rehabilitacích, magnetech, obstřikách a podobných srandách. Když se mi uzdravila záda, tak jsem zašel na trénink do Hanuman Gymu k Petrovi Macháčkovi, kde jsem si po měsíci trénovámí střihnul první zápas a jsme spolu do teď, čerstvě druhým rokem. K tomu ještě boxuju u Míti Soukupa v Pražským rohovníku."

Jak ses na Mistrovství světa připravoval?
"Na MS jsem se připravoval u nás v Hanuman Gymu Praha. Trénoval jsem 2x denně, obcaš 3x s tím, že jsem se šel ráno proběhnout. S připravou mi hodně pomahal Petr Macháček, Míťa Soukup a Pešo, který mě každé ráno bral na lapy."

Jak hodnotíš průběh svých zápasů a celého šampionátu?
"První zápas jsem měl s klukem z Číny. Ten vyřadil Asaela Adjoudja, který je 3x mistr světa v kickboxu a trénuje v SBG u Johna Kavanagha (trenér Conora McGregora). Docela mi trvalo se do zápasu dostat, byl to muj první velkej šampionát a vsechno to na mě dolehlo. Od druhýho kola jsem se ale rozjel a vyhrál jsem na body. Další zápas jsem měl další den s klukem z Ruska, který vyhrál 2 zápasy v řadě a oba ukončil na submissi. Soupeř byl šikovnej na zemi, což několikrát dokázal. Zápas jsem mohl ukončit hned 2x. Poprvé na rear naked choke, ale skončilo kolo. Na začátku třetího kola jsem měl chycenej darce choke, ale už jsem neměl sílu škrcení pořádně dotáhnout a tak jsem znovu vyhrál na body. Ve finále jsem opět narazil na kluka z Ruska. Zápas probíhal tak, že mě soupeř vždycky hodil na zem a bez úderů držel pozici. Párkrát se mi povedlo vstát, ale zase mě hodil na zem a vyhrál zaslouženě na body. Ukázal mi, že musím strašne moc zapracovat na wrestlingu a příští rok věřím, že ho porazím!"

Co pro tebe tento úspěch znamená?
"Co pro mě tenhle úspěch znamená si asi ještě moc neuvědomuju. Patřím mezi nejlepši amatéry na světe a to po 2 letech trénování. Tenhle turnaj je na amatérský scéně brán jako Olympiáda. Co se spojil IMMAF a WMMAA, tak je konkurence ještě větší."

Jaké jsou tvé plány? Kdy tě znovu uvidíme „v akci“?
"Můj největší cíl je přivézt z podobných šampionátů zlatou medaili a věřím, že se mi to v průběhu roku podaří. Znovu mě můžete vidět 27. 12. v O2 Aréněne na Marpo vs Rytmus, kde budu mít díky XFN předzápas. Soupeře ještě neznám, ale nejspíš to bude někdo ze zahraničí."

Kam to chceš v MMA dotáhnout?
"V MMA bych to chtěl dotáhnout co nejdál a chtěl bych se tím jednou živit. Chtěl bych se dostat do nějaké přední světové organizace a vybojovat titul. Jsem ale pořád nohama na zemi. Může přijít zranění a hned je po celé kariéře."

Kde vidíš Petera Gabala za 5 let?
"To je těžký říct, 5 let je dlouhá doba a může se stát cokoliv. Rozhodně bych se ale rád viděl v nějaké světové organizaci. Chtěl bych poděkovat všem, hlavně rodině, která mi s MMA pomáhá hlavně finančně, protože bez sponzorů to je těžký…. Dále trenérům, klukům z tělocvičny a kamarádům.


Kde sázet

Sázková kancelář Fortuna BONUS: 100 %
Sázková kancelář Tipsport BONUS: 100 %

Analýzy na chystané zápasy

31.12.2019 22:00 Oktagon - Benko Peter - Štáfek Jakub
09.11.2019 22:00 Oktagon - Végh Attila - Vémola Karlos
08.09.2019 04:00 Bellator - Bader Ryan - Kongo Cheick
25.08.2019 02:00 Bellator - Mitrione Matt - Kharitonov Sergei
Novinky pravidelně na e-mail?

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

Další novinky ze sekce rozhovory

MMA

Daniel Brunclík: Práce u policie a k tomu MMA? Ideální kombinace!

Hrdý policista Daniel Brunclík vypráví o své MMA kariéře a také o tom, co obnáší...

MMA

K.O. magazín přiostřuje: Jiří Mamut Paluska vs. Karlos Terminátor Vémola

Matouš Rajmont si do K.O. magazínu pozval Jiřího Mamuta Palusku, který se tvrdě opřel do Karlose Vémoly. Ten si to...

MMA

Patrik Balog: Box už není populární sport, proto jsem přešel k MMA

Patrik Balog dokázal v boxu hodně, což potvrzují i jeho úspěchy. Dobře si však uvědomuje, že MMA je fenomén,...

Oktagon

Drsný souboj pod širým nebem, to je Václav Mikulášek vs. Milan Ďatelinka

Na Oktagonu 13 Štvanice nás čeká zajímavý souboj, kde se střetne Václav Mikulášek vs. Milan...

Sázení na bojové sporty