Sport

Psychika ve sportu: Od průměru odděluje hvězdy hlava, ví sportovní psycholog


Všechno je o hlavě, to slýcháme ze všech stran. Když jsem byla na vrcholu svých tréninků a měla pocit, že mé nohy běhají i ze spaní, přišel pád. Pořád jsem to měla v hlavě a s tím i obavy ze závodu, premiérového maratónu. Jak si pomoci? Ondřej Petr je úspěšný profesionální mentální kouč a lektor, který se specializuje na mentální přípravu amatérských a profesionálních sportovců, vzdělávání trenérů a rodičů. Sám je aktivním sportovcem, takže se dokáže vcítit do pocitů druhé strany.

Kolik procent hraje hlava, jak moc ovlivňuje výsledek?
Záleží na tom, v jaké fázi přípravy nebo sportovního výkonu. Ze světových výzkumů vyplývá, že až 90 % samotného sportovního výkonu ovlivňuje psychika. Někdo tvrdí, že je to 10 %, ale právě těch 10 % ovlivňuje ten zbytek, což je prakticky to samé. Troufám si říct, že před nebo během velmi důležitého závodu, utkání nebo zápasu se budeme v nejvypjatějších momentech a krizových situacích blížit až ke 100 %.

Jak vytrénovat hlavu?
Mentální koučink je hodně o práci s emocemi. Jde o zvědomování, zrcadlení, často mimo komfortní zónu klienta, plný „aha" momentů. Spíše než zpocení odchází klienti s novými podněty, nápady, novým nastavením a energií nebo důležitým rozhodnutím.

Komu je mentální koučing určený?
Každému, kdo se chce zlepšovat v tom, co dělá, případně není s něčím spokojený, nebo cítí, že má nějaký problém. Pro ty, co chtějí dosáhnout maxima, by měla být mentální příprava samozřejmostí. V Čechách je tento způsob přípravy stále v plenkách, ale např. v Kanadě, USA, Švýcarsku nebo v severských zemích je mentální a osobnostní rozvoj v profesionálních sportovních klubech součástí komplexní přípravy sportovce běžně již od patnácti let věku.

Koho například trénujete?
Nerad uvádím konkrétní jména, jednak kvůli diskrétnosti, ale také proto, že každý, s kým pracuji, je pro mě zajímavý a stejně důležitý a je jedno, jestli je to amatérský nebo známý úspěšný profesionál. Ze sportovců jsem spolupracoval s atlety, fotbalisty, hokejisty, tenisty, běžci, ragbisty, boxery, thaiboxery, MMA zápasníky a trenéry několika dalších sportů. Mentální kouče nebo sportovní psychology využívají i nejlepší profesionální sportovci Tiger Woods, Roger Federer, Michael Phelps, Michael Jordan nebo Jaromír Jágr.

Vyžaduje každý sport jiný přístup?
Témata, se kterými za mnou z různých druhů všichni přichází, se až zase tak neliší. Když to hodně zobecním, tak po emoční stránce prožívá běžec před závodem prakticky to stejné co boxer před svým zápasem nebo manažer před důležitou prezentací. Práce podle druhu sportu není odlišná, spíše podle konkrétního tématu a daného člověka. Ačkoli některé mechanizmy fungují u všech lidí stejně nebo podobně, každý z nás je jedinečný, a proto každý potřebuje individuální přístup a řešení, které společně hledáme.

S jakými tématy za vámi lidé nejčastěji chodí?
Předzápasová, soutěžní nebo závodní nervozita, sebevědomí, koncentrace a udržení v zóně, disciplína, strach z prohry, výkon pod tlakem, stagnace, tlak rodiny, fanoušků a médií, sladění kariéry a osobního života, návrat po zranění, komunikace a vztahy mezi trenéry a sportovci, ztráta motivace a předčasné ukončení sportovní kariéry. Především jde o sporty, ve kterých je ve hře i hodně peněz, jako je hokej, fotbal a tenis. Řeším často i přehnané nároky rodičů a komunikaci mezi rodiči a trenéry. Sportování dětí, mládeže, rodiče a trenéři jsou aktuálně jedno obrovské téma, které se snažíme s kolegy řešit i se sportovními svazy a asociacemi v rámci projektu Sporthlavou.cz.

Sama jsem se připravovala na květnový maratón v Praze, ale selhalo zdraví. Když jsem lámala tréninkové rekordy, musela jsem zastavit trénink.
Strach je primární emoce, která může mít na výkon, pokud s ní člověk neumí vhodně pracovat, devastující vliv. Stavte se na konzultaci (smích).

Máte tři základní doporučení pro běžce, sportovce?

  • Psychika není pevně daná, jak si spousta lidí myslí. Dá se s ní velmi dobře pracovat.
  • Pro váš rozvoj si pečlivě vybírejte odborníky s prokazatelnými výsledky, referencemi, praxí a nejlépe i osobními zkušenostmi. To, co poslední dobou vídám na různých webinářích, je dost děsivé.
  • Nepřemýšlejte nad tím, jestli jste talentovaní nebo nejste, o vašem úspěchu nebo neúspěchu rozhodují totiž úplně jiné aspekty.

A to jsou jaké?

Je jich více, ale z těch nejdůležitějších je to v prvé řadě touha a pohlcení daným sportem nebo aktivitou. Rozhodnutí uspět, potom pozitivní myšlení, vysoká schopnost koncentrace, úroveň vnitřní motivace, (sebe)důvěra, schopnost imaginace, umění relaxace a v neposlední řadě také odvaha dělat věci jinak než ostatní.


Kde sázet

Sázková kancelář Fortuna BONUS: 100 %
Sázková kancelář Tipsport BONUS: 100 %

Analýzy na chystané zápasy

09.11.2019 22:00 Oktagon - Végh Attila - Vémola Karlos
09.11.2019 18:00 Oktagon - Benko Peter - Štáfek Jakub
09.11.2019 18:00 Oktagon - Petrášek Miloš - Christensen Joachim
09.11.2019 18:00 Oktagon - Martínek Michal - Pešta Viktor
09.11.2019 18:00 Oktagon - Běle Jakub - Hošek David
Novinky pravidelně na e-mail?

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

Další novinky ze sekce rozhovory

MMA

Daniel Brunclík: Práce u policie a k tomu MMA? Ideální kombinace!

Hrdý policista Daniel Brunclík vypráví o své MMA kariéře a také o tom, co obnáší...

MMA

K.O. magazín přiostřuje: Jiří Mamut Paluska vs. Karlos Terminátor Vémola

Matouš Rajmont si do K.O. magazínu pozval Jiřího Mamuta Palusku, který se tvrdě opřel do Karlose Vémoly. Ten si to...

MMA

Patrik Balog: Box už není populární sport, proto jsem přešel k MMA

Patrik Balog dokázal v boxu hodně, což potvrzují i jeho úspěchy. Dobře si však uvědomuje, že MMA je fenomén,...

Oktagon

Drsný souboj pod širým nebem, to je Václav Mikulášek vs. Milan Ďatelinka

Na Oktagonu 13 Štvanice nás čeká zajímavý souboj, kde se střetne Václav Mikulášek vs. Milan...

Sázení na bojové sporty