Sleduj nás

Znáte je všechny? Přinášíme top 10 nejlepších zápasů v historii boxu

Znáte je všechny? Přinášíme top 10 nejlepších zápasů v historii boxuFOTO: TOP RANK

Přinášíme vám top 10 boxerských duelů posledních 20 let. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si nejlepší okamžiky z historie boxu.

Marco Antonio Barrera vs. Erik Morales

Trilogie zápasů Barrera vs. Morales patří mezi nejslavnější trojzápasy v boxu. Utkali se v ní dva z nejoslavovanějších mexických boxerů.


První zápas proběhl 19. února 2000 v podniku Mandalay Bay Resort and Casino v Las Vegas. „Děsivý“ Morales v něm vyhrál nad „Vrahem s dětskou tvářičkou“ Barrerou rozhodnutím dvou rozhodčích ze tří se skóre 115-112, 114-113 a 113-114. Časopis Ring Magazine jej později prohlásil zápasem roku 2000.

Už od zahajovacího gongu měl tento zápas vše, co box mít má. Neustálou akci s pohybem po ringu, při níž oba borci kolo za kolem zasypávali soupeře kanonádou tvrdých a přesných úderů.


Morales a Barrera byli tak zmlácení, že po zaznění závěrečného gongu bylo skoro nemožné je od sebe oddělit – ačkoli Barrera tvrdil, že Moralese ve 12. kole knokautoval. Mexičtí bojovníci byli perfektní boxeři a jejich styl byl vybroušený tak, že si ho žádný fanoušek prostě nemohl nechat ujít. Dvojice se poté utkala ještě dvakrát, přičemž Barrera se ve druhém zápase pomstil a trilogii zakončil opět vítězstvím.

Ve všech třech zápasech přitom byly jasně cítit stejný bojový duch a sebedůvěra: byli to rození bojovníci, jejichž zápasy patří mezi nejlepší v historii boxu.


Juan Manuel Marquez vs. Manny Pacquiao

V souboji, který se zařadil mezi jednu z nejslavnějších boxerských trilogií, postavil Juan Marquez své tituly WBA a IBF z pérové váhy proti Mannymu Pacquaiovi – a dostal se jen z prvního kola.

Nezapomenutelný byl jejich čtvrtý zápas v prosinci 2012, alespoň pro Marqueze, který dal Pacquiaovi přímý zásah pravou rukou a složil filipínskou hvězdu v 6. kole.

Akce se nicméně rozjela už v prvním zápasu. Marquez šel k zemi třikrát za první tři minuty, prokázal však obrovskou vůli rány oplácet a dokázal Pacquiaoa zmást lstivými protiúdery. Pacquiao nicméně byl slavnou hvězdou a Marqueze v porovnání s jeho krajany Erikem Moralesem a Marco Antoniem Barrerou znal jen málokdo.


Marquez měl tituly z pérové váhy WBA a IBF, zatímco Pacquiao byl hrdinou časopisu RING a jasným šampionem divize poté, co v předchozím zápasu úžasným způsobem v 11 kolech složil Barreru.

Ve svých 25 letech bojoval Pacquiao stále poněkud syrově, jeho styl však připomínal hurikán a jeho levačka byla brutální. Hned od začátku souboje přišli oba bojovníci s agresivními kombinacemi. Marquez oplácel protiútoky, Pacquiao však brzy zápas ovládl, protože v polovině prvního kola se mu podařilo zasáhnout soupeře přímo levačkou a poslat ho k zemi.

Oba pak předváděli kolo za kolem výborný boj s nepřetržitou akcí až do konce zápasu a závěrečného objetí po zaznění gongu, který jejich skutečně hrdinský výkon ukončil. Výsledek? Sporná remíza.

Diego Corrales vs. Jose Luis Castillo

Zápas Diego „Chico“ Corrales vs. José Luis Castillo se uskutečnil v Las Vegas 7. května 2005. Výsledek? Corrales vyhrál technickým knokautem v desátém kole poté, co byl sám dvakrát drsně sražen k zemi. Toto kolo je nyní často považováno za vůbec nejlepší kolo a zápas všech dob. V nelítostném utkání, které mělo vše, co si fanoušci jen mohou od boxerského zápasu přát – neustálý boj, do kterého oba dávají vše, časté změny energie a síly úderů, neuvěřitelnou statečnost, děsivé rány a závěr tak dobrý, jaký kdy kdo viděl. Zkrátka nezapomenutelný souboj.

Zápas byl jasnou klasikou už předtím, než se Corralesovi podařil jeho dramatický comeback v 10. kole. Šlo o bitvu výživy, statečnosti, vůle a emocí, o níž se ještě dlouho bude psát v knihách o historii boxu.

Arturo Gatti vs. Mickey Ward

„Irčan“ Micky Ward a Arturo „Bouře“ Gatti se utkali v Connecticutu v roce 2002. Deváté kolo jejich zápasu je často považováno za jedno z nejlepších kol v celé historii.

Diváci byli v tomto boji svědky téměř nadpřirozeného boje a triumfu. Zápas Gattiho a Warda přinesl jednu z nejjiskřivějších akcí, jakou kdy někdo v boxerském ringu viděl. Legendární trenér Emmanuel Stewart (který byl u ringu a referoval o zápase) označil 9. kolo za kolo století – a boj za jeden z nejlepších, jaký kdy viděl.

Oba borci se později utkali ještě několikrát a znovu a znovu předváděli téměř nemilosrdnou ukázku odvahy a statečnosti. Výsledkem bylo pouto, které mezi nimi zůstalo po zbytek jejich kariéry. Je ve hvězdách, zda příznivci boxu kdy znovu uvidí takovou rivalitu a tak skvělé boxerské kolo.

Victor Ortiz vs. Andre Berto

V zápasu, který šokoval mnohé příznivce boxu, „Zlý“  Victor Ortiz potvrdil svoji přezdívku proti Andre Bertovi, když rozhodnutím rozhodčích na konci 12. kola porazil do té doby neporaženého obhájce titulu WBC ve velterové váze.

Boj se uskutečnil v podniku MGM Grand Theater ve Foxwoods v Mashantucket ve státě Connecticut a stejně jako mnoho výborných bojů to byl dechberoucí zážitek.

Ortiz i Berto byli tehdy považováni za jedny z nejlepších mladých boxerů světa a od začátku až do posledního gongu drželi ohromné tempo. V první polovině boje šli dvakrát k zemi Ortiz i Berto. Oba měli střídavě navrch a dali do bitvy vše, co patří k moderní klasice.

Když bylo po všem, stal se vítězem podle všech tří rozhodčích Ortiz se skóre 115-110, 114-112 a 114-111. Ohromujícím způsobem tak získal titul ve velterové váze WBC.

Anthony Joshua vs. Wladimir Klitschko

Tento boj katapultoval Anthonyho Joshuu mezi boxerské superhvězdy a 29. duben 2017 na stadionu Wembley se jím navždy zapsal do paměti boxerských fanoušků.

V Londýně před rekordními 90 000 diváky rozebral „AJ“ v 11 napínavých kolech stárnoucího Wladimira Klitschka a prodloužil tak svoji profesionální sérii neporaženého boxera. Boj byl doslova nabitý: plný znepokojivých momentů, lstivých úderů, strategických kol, dramatických okamžiků, knokautů a spousty situací, které diváky zvedly ze židle.

Byl to zápas ve velkém stylu a vyvíjel se postupně. Prvních několik opatrných kol, zuřivé páté a šesté kolo, v němž převaha přecházela z jednoho na druhého, pak v sedmém až desátém kole obnovování sil a nakonec strnulý, ale ničivý Joshuův útok v závěru boje.

Hák, který zvrátil Klitschkův krk, a boxerova schopnost energii toho úderu vstřebat byly jen další kapitolou této hrdinské bitvy.  Byl to přesně ten pravý zápas pro divizi těžké váhy, která většinou posledních deseti let zoufale křičela po nové hvězdě – a nyní ji konečně získala.

Čtyři brutální knokauty a následná Joshuova závěrečná kanonáda tomuto boji zajistila místo v rozhovorech příznivců po mnoho dalších let.

„Princ“ Naseem Hamed vs. Kevin Kelley

Technicky vzato se tento zápas konal o pár měsíců dříve než před dvaceti lety, nicméně na tento seznam prostě patří. Psal se prosinec 1997 a mladý britský talent „Princ“ Naseem Hamed byl právě v New Yorku, aby si odbyl americkou premiéru v pozoruhodné přehlídce úderů a ran s Kevinem Kelleyem.

Teprve 23letý Princ již byl světovým šampionem poté, co před dvěma lety v Cardiffu rozdrtil Steve Robinsona a odnesl si titul WBO. Tento drzý, domýšlivý a neortodoxní žvanil slíbil, že vezme Ameriku útokem. A v elektrizující bitvě s Kelleym přesně to udělal. 30letý Kelley žil a bojoval ve Flushingu v newyorské čtvrti Queens. A nehodlal Hameda nechat ovládnout boj na jeho vlastním území.

Kelley byl dvojnásobným vítězem Zlaté rukavice a někdejším šampionem WBC v pérové váze. Často bývá považován za nejtěžší zkoušku Hamedovy kariéry. V boji byli diváci svědky mnoha knokautů. Divoké údery, bezpříkladné drama a tak napínavý závěr, o jakém můžete v boxerském ringu snít.

Hamed nakonec Kelleyho knokautoval ve čtvrtém kole, celkem diváci viděli každého z nich na zemi třikrát. Zlomek vteřiny po odpočítání desítky se Kelley málem zhroutil do náruče rozhodčího Benhy Estevese a boj byl ukončen po 2 minutách a 27 sekundách čtvrtého kola.

Okamžitě se z něj stala světová klasika. Dokazuje to i tvrzení komentátora HBO Larryho Merchanta, který po Kelleyově porážce od Hameda prohlásil: „Právě jsme viděli zápas Haglera s Hearnsem, jenže v pérové váze.“

Israel Vazquez vs. Rafael Marquez III

Po dvou epických bitvách v roce 2007 se Israel Vazquez a Rafael Marquez znovu utkali v roce 2008 v dalším neobyčejném střetu o dvanácti kolech nabitých akcí v kalifornském Home Depot Center v Carsonu.

V boji, kde diváci viděli krev, obrovskou vervu a zase krev, se zdálo, že Marquez ze začátku udělal dost, aby si zajistil vítězství. Postupně se však ukázalo, že Vazquez dokáže posbírat více sil. 11. a 12. kolo byly plné jedné z nejžhavějších akcí, jakou můžete vidět. Obě kola nakonec ve svůj prospěch obrátil neustále agresivní Vazquez. Jeho údery jakoby vůbec nepřestávaly a málem se mu podařilo Marqueze zlikvidovat, když ho kanonádou ran sestřelil k zemi.

Rozhodčí Pat Russell už zápas téměř ukončil, Marquezovi to však nestačilo a když se proti sobě oba borci znovu postavili, gong ve vyprodané aréně ukončil kolo a diváci aplaudovali jejich statečnosti. Nakonec nejednomyslným rozhodnutím rozhodčích zvítězil Vazquez, ač Marquez proti takovému výsledku ostře protestoval. Skutečnými vítězi však byli fanoušci boxu, kteří viděli boj roku a jeden z nejlepších bojů za posledních 20 let.

Kostya Tszyu vs. Ricky Hatton

4. června 2005 se Ricky „Ranař“ Hatton svými ranami vystřelil ke světové slávě, když se stal šampionem WBA v lehké velterové váze díky porážce vždy impozantního Kostyi Tszyui, tehdejší světové dvojky při hodnocení napříč vahami. V této epické bitvě výživy, vervy a odvahy Hatton, rodák z Manchesteru, vyhnal Tszyuie na lavici poražených po 11 brutálních kolech drtivé akce.

Dramaticky tak překonal nepříznivé kurzy sledován 22 000 jásajících fanatických britských fanoušků, kteří oslavovali triumf svého hrdiny. Tszyu, stejně jako Frazier proti Alimu, už neměl na další kolo síly. A jeho trenér Johnny Lewis hodil do ringu ručník, zatímco jeho svěřenec vyčerpaně seděl na lavici. Tszyu neprotestoval. Místo toho hned vstal a objal nového šampiona na znamení respektu k výkonu, který „Ranař“ právě předvedl. Chtěl už konec trápení a bolesti, ač zbývaly už jen tři minuty. A tak se zrodila nová superhvězda Ricky Hatton.

Frederic Gosset vs. Xia Yu Quing

Tento souboj nejspíš viděli jen ti nejnadšenější fanoušci boxu a rozhodně nešlo o bitvu pro slabé povahy. Gosset ani Yu Quing ani zdaleka nebyli boxeři světové třídy. Gosset (11-46-2, 3 KO) a Quing (9-5-2, 1 KO) bojovali ve druhém utkání poté, co jejich střet v roce 2006 skončil technickou remízou kvůli používání úderů hlavou.

Nejinak tomu bylo i v jejich druhém střetnutí, kde nepříjemný úder hlavou způsobil jednu z nejhorších otevřených ran přes levé oko, jaké bojovník může utržit. Quing se ovšem nenechal odradit neustále tekoucí krví zhoršující mu vidění a uštědřoval soupeři ránu za ranou až do posledního gongu.

Gosset i Quing si děsivou rychlostí vyměňovali údery a boxerští fanatici jistě nebyli zklamáni – mohli sledovat jednu z nejděsivějších akcí, jakou můžete v boxerském ringu vidět. Otevřená rána a množství krve byly nepochybně strašlivé, skoro bylo nepříjemné se na ně dívat a podíváme-li se zpět, měl být boj v tu chvíli ukončen. Pokud ale máte v bojích rádi spoustu krve, určitě by se vám tento zápas líbil.


Další články