Hustý dav se shromáždil kolem boxerského ringu, kde se nehraje jen o zlato, ale i o princip férového sportu. Mezinárodní boxerská asociace (IBA) se odhodlaně staví na odpor proti rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (IOC), a to v návaznosti na politiku Donalda Trumpa o zákazu transgender sportovkyň v ženských soutěžích.
Právní úder do olympijského zákulisí
Mezinárodní boxerská asociace (IBA) neváhá a sahá po těžkém kalibru: podává oficiální stížnost k nejvyšším švýcarským soudním orgánům, které by měly posoudit, zda Mezinárodní olympijský výbor (IOC) svou nečinností neohrozil rovné podmínky ženských soutěží. Tímto krokem zároveň ukazuje, že ochrana sportovkyň není pouhé prohlášení, ale reálná akce.
„Nechtěli jsme se vyhrožovat soudem, ale jednat v zájmu férového sportu,” prohlásil mluvčí IBA. „Nyní už však není cesty zpět.”
Trumpův výnos: Politika, která mění tvář ženského boxu
Výkonné nařízení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa „Keeping Men Out of Women’s Sports“ je na světě už delší dobu, ovšem až nedávno se stalo klíčovým impulzem k radikálním krokům v mezinárodním prostředí. Jakkoli se může zdát, že jde o čistě americkou interní záležitost, jeho odkaz nyní ovlivňuje olympijskou scénu.
Pro IBA je tato politika potvrzením, že přísnější kontrola genderové způsobilosti a ochrana ženských kategorií mají smysl. Ať už si o Trumpovi myslíme cokoli, nelze popřít, že jeho výnos dopadá na širší sportovní kontext, a to od plaveckých bazénů až po boxerské ringy.
Případ Khelif a Lin: Kde se stala chyba?
IBA byla jednou z prvních federací, která se rozhodla provádět důkladné kontroly genderové způsobilosti. V roce 2022 a 2023 proběhlo několik náročných testů, které prokázaly, že některé sportovkyně – například Imane Khelif a Lin Yu-ting – nesplňují kritéria pro start v ženské kategorii.
Navzdory upozorněním IBA se však IOC rozhodl tato doporučení ignorovat, což vedlo k situaci, kdy obě zmíněné boxerky vybojovaly na olympijských hrách zlaté medaile – nutno dodat, že naprosto jednoznačným způsobem, kdy prakticky neztratily ani bod.
„Prohrát s lepší soupeřkou nebolí tak, jako prohrát s někým, kdo by v dané kategorii neměl vůbec být,” komentovala situaci jedna z postižených závodnic, která se hodlá k hromadné žalobě na IOC přidat.
Obhájkyně férových pravidel: IBA a její bojovná strategie
IBA proto vstupuje do ringu beze strachu, s mohutnou podporou právníků i některých mezinárodních sportovních organizací. Žaloby se chystají nejen ve Švýcarsku, ale také ve Francii a ve Spojených státech, kde se očekává, že Trumpův výnos bude sloužit jako významná inspirace pro tamní soudní praxi.
Hlavní argumenty IBA lze shrnout do několika bodů:
- Ochrana zdraví a bezpečí sportovkyň: Fyzická konfrontace mezi soupeřkami s rozdílnou biologickou predispozicí může být riziková.
- Záchrana principu rovných příležitostí: Sportovci a sportovkyně mají mít startovní čáru nastavenou stejně.
- Právní odpovědnost IOC: Podle švýcarských zákonů lze za podobné pochybení volat vedení organizací k trestní zodpovědnosti, pokud ohrožuje férovost soutěže.
„Trumpův příkaz je pro nás další důkaz, že kroky IBA nejsou výstřelkem, ale nutným řešením složité situace,” potvrdil prezident IBA Umar Kremlev. „Naše činy mají zajistit rovnocennost v boxu – a vyzýváme i další mezinárodní federace, aby se k nám připojily.”
Jak dál? Budoucnost ženského boxu a právní dohra
Pohled do budoucnosti však přináší více otázek než odpovědí. Ať už soudní pře dopadnou jakkoli, mezinárodní sportovní prostředí se nejspíš nevyhne zpřísňujícím opatřením a kontrolám. Nadcházející ženské mistrovství světa v Niši slibuje kromě strhujících soubojů také přísnější proces ověřování genderové způsobilosti, aby se předešlo opakování podobných skandálů.
„Budeme našim boxerům i boxerkám poskytovat plnou právní podporu, protože se jedná o zřejmé porušení lidských práv a poškození ženského sportu,” dodává Umar Kremlev. „Thomas Bach by měl za tuto situaci nést plnou zodpovědnost. Pokud soudy prokážou jakoukoli újmu, musí IOC i on osobně škody uhradit.”
Nyní se tedy napjatě čeká, jak se k věci postaví příslušné soudy ve Švýcarsku, Francii a Spojených státech. Spory o genderovou způsobilost a o to, kam až lze zajít při vylučování transgender sportovkyň z ženských soutěží, mohou být součástí rozsáhlejší diskuse, která zasáhne všechny vrcholové sporty. Box se tak stává dalším bojištěm, kde se střetávají zákony, politika a touha po férové hře.
Zdroj: IBA