Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin

Petr Vondráček K-1: Vznikaly organizované gangy, já se dostal do jednoho z nich

Když ho zatkli v Rakousku na hranicích, roztáhl mříže a bosý utekl do Čech. Šest let poté ho zatkli na letišti v Nizozemsku a odseděl si jedenáct měsíců. Každý den se modlil, aby znovu bylo lépe. Amatérský mistr světa v kickboxu Petr Vondráček, svalovec a chlap jako hora, který se umí rvát. Dělal ochranku, boxoval v Tokiu, vítězil v Las Vegas, chodil se zpěvačkou Terezou Kerndlovou z Black Milk, fotograf Robert Vano si ho vybral jako model. Vondráčkův příběh připomíná akční film.

Při bojích se občas lámou kosti, většinou teče krev a končí se k. o. před limitem: „Ká jednička je spravedlivá. Dostaneš pecku a ležíš.“ Na silvestra si do ringu stoupl proslulý dvousetkilový zápasník sumo Akebono a skončil na zemi v prvním kole. Zničil ho Bob Sapp, bývalý hráč amerického fotbalu.

Reprezentačního hokejistu Radka Dudu učil, jak se bránit na ledě, sám hraje krajskou soutěž a slýchá: „Hele, to je hlupák, co mlátí lidi.“ Když ho uvěznili, v zatykači stálo, že Vondráček šéfoval gangu, který kradl a pašoval auta po celé Evropě, k tomu přepadával lidi s pistolí. Vondráček mohl dostat až osm let, ale soud ho zprostil obvinění. Avšak potrestal ho za maření úředního výkonu: šest let předtím uprchl z rakouského vězení. „Po pěti minutách jsem zdrhl, vždyť mě zatkli neprávem,“ říká s klidem.

Když ho v srpnu pustili na svobodu, vyprávěl, jak se bojí, že spadne k drogám a alkoholu. Všechno viděl černě: „Jsem na dně, ani na sex nemám chuť.“ Už je zase plný síly. Když ho pozorujete při tréninku, modlíte se, ať se s ním nedostanete do hádky. „Umím praštit. I mimo ring. Když mě někdo napadne, tak ho sestřelím.“

Petře, si mistr světa v K1, jak vypadala tvá cesta na vrchol?
Nebyla jednoduchá. Vyrůstal jsem v Rumburku a byl velmi ovlivněn porevoluční dobou, kdy vznikaly organizované gangy, já se dostal do jednoho z nich. Byla to divoká doba, ale přesto mě to táhlo ke sportu, tak jsem po hokeji začal s bojovými sporty. Ve 14 letech jsem vyhrál mistrovství ČR ve fullcontactu v kategorii do 75 kg, bez hranice věku. Zahlédl mě agent Igor Juško, který viděl mé zápasy a vtáhl mě do světa K1. V roce 2002 jsem odjel na zápas do Itálie, vyhrál jsem stylem KO a už to jelo. Las Vegas, Japonsko, Paříž tam všude jsem vyhrával, zažíval úžasnou atmosféru a sbíral zkušenosti. Podepsal jsem kontrakt profesionálního fightera K1 a dostal se až na vrchol. Získal jsem tituly 5x mistr ČR, ME a MS těžký váhy WAKO PRO. Přesto to bylo nahoru – dolů, jak na horské dráze. Ve sportu nemůžete být na vrcholu pořád, vlastně ani v životě. Ale já to zažil a alespoň vím, jak vítězství chutná!

Když je někdo mistr světa, v jakémkoli sportu, je to obrovský úspěch, ale málokdo si umí představit, co to obnáší za disciplínu, přípravu, životní styl a psychickou zátěž. Jak vypadá příprava na velký zápas?
Půl roku žiješ pro jeden zápas. Obětuješ vše. Vstáváš brzy a vrháš se do dvoufázových tréninků. Dodržuješ stravu a musíš být i psychicky v kondici. Jsi pod tlakem okolí rodiny a sponzorů. Všichni chtějí vidět, jen jak ti rozhodčí zvedá ruku. V posledním měsíci už následuje tvrdá dieta a soustředění v zahraničí, nejčastěji v Bělorusku. Také se více soustředíš na svého soupeře. Dnes díky YouTube zhlédneš jeho zápasy dopředu a můžeš se s trenérem strategicky připravit na konkrétní zápas.

Co prožíváš, když zápas prohraješ? Bereš to jako součást sportu? Umíš prohrávat?
Je to součást sportu, ale já nechodím mezi provazy prohrávat! Nesu to špatně, kvůli lidem, co mi věřili a pomáhali se připravit. Dávám tomu příliš mnoho na to, abych si pak řekl: OK stalo se. Hledám ty chyby, dívám se na to znovu a znovu a samozřejmě se snažím poučit do dalších zápasů. Když prohraju fér, tak to umím přijmout jako fakt.

Cestoval jsi a zápasil po celém světě, jakého pásu a z jaké země si nejvíc ceníš?
Nejlepší atmosféru a zážitky mám z Japonska. Tam jsem získal pohár K1. Měl jsem osobní vztah s majitelem licence K1 s panem Ishim, který se mnou podepsal profesionální smlouvu. Rád na to období vzpomínám. Jako největší úspěch vnímám vítězství z loňského zápasu ve Žlutých lázních, kde jsem získal titul mistra světa a pás WAKO PRO.

Tvá největší porážka v osobním životě?
Nedokázal jsem udržet vztah s partnerkou a dcerou, ale věřím, že dcera si ke mně cestu časem najde. Sice jsem udělal ve vztahu pár chyb, ale přišla neadekvátní reakce. Totální degradace a zašlapání do země. Byla to tvrdá lekce, po desetiletém vztahu, do kterého jsem investoval všechno. Opravdu jsem přemýšlel, jestli má život ještě smysl.

Neúspěchy, ať v osobním nebo profesním životě vždy berou energii a chuť, jak s nimi bojuješ ty?
Mám pár opravdových přátel a také sport mi vždy pomůže překonat všechny „sračky“ a jít zase dál.

Máš představu, co budeš dělat, čemu se chceš věnovat?
S bráchou máme firmu Vondráček & Partners na ochranu osob z podnikatelských kruhů. Staráme se o klienta komplexně, od bezpečnosti celé jeho rodiny až po řešení jeho pohledávek a ochrany majetku. Služby zahrnují i osobní trénink a fyzický rozvoj. Máme dlouhodobé paušály, jednorázové aktivity nás nezajímají. Řešení pohledávek je dlouhodobá systematická práce, nejsme v 90. letech, abychom někomu vyhrožovali, nebo mu zlomili nohu, přesto máme metody, jak dlužníka přinutit řešit danou situaci. Davide, myslím si, že tak dva tři roky budu ještě v top formě zápasit, ale pak chci úplně pryč z tohohle prostředí. Připravuji knížku, už mám spoustu materiálu a věřím, že to bude pro lidi velmi atraktivní čtení.

Takže tě neláká trénovat novou mladou generaci?
Neláká! Vidím, jak to chodí. Dáš někomu péči, čas, veškeré know-how, vychováš ho a naučíš vyhrávat. Jemu narostou ramena a s představou lepších podmínek změní bez mrknutí oka klub i trenéra. Běžná praxe, je to tvrdý byznys. Nemám v tomto směru chuť ani ambice.

Chceš psát o sportu? Nebo máš pocit, že by lidi zajímal tvůj osobní život?
Chci psát o svém životě, sport je jen zlomek toho, co všechno jsem prožil.

Na co se můžeme těšit?
Bude to autobiografická knížka, která odhalí spoustu špíny z mafiánského světa a politiky. Také odhalím sebe! Už v osmnácti jsem za organizovaný zločin skončil ve vězení. Vrátil jsem se a bohužel dál pokračoval ve zločineckých stopách, netrvalo dlouho a seděl jsem v cele podruhé. Pak jsem se vrátil do běžného režimu, zápasil jsem, jezdil po světě a sbíral tituly. V 24 letech cestou na zápas do Holandska mě na letišti zadrželi a na základě evropského zatykače jsem skončil ve vazbě. Dalších těžkých osm měsíců čekání, tentokrát to navíc bylo neoprávněně. Proběhly soudy a výsledkem bylo uznání, že trest byl již dostatečný. Věděl jsem, že takhle žít nechci. Zažil jsem přestřelky, které končily smrtí. Byly to časy, kdy se řešily vlivy mafiánských rodin. Pak jsem začal dělat ochranu osob podnikatelům a politikům a zažil jsem situace, ze kterých vám opravdu naskakuje husí kůže. Byl jsem svědkem neuvěřitelných příběhů a zlomových událostí.

Co pak dál?
Když už bude knížka, tedy námět, rád bych našel partnera, který by natočil film. Chci hrát sám sebe a věřím, že to je jediná možnost, jak přenést autentičnost a natočit film velkého formátu a lidského dosahu, jako to umí v USA. Určitě jste viděli film o raperech jako je 50 Cent nebo Eminem, sami to režírují a hrají. Je to skutečný a reálný příběh. Hrál jsem i v pár filmech, takže zkušenosti před kamerou už mám.

Když nemusíš trénovat nebo zápasit, co děláš ve volném čase?
Poslouchám muziku. Baví mě RAP a R´n´B. Hodně čtu, zajímají mě motivační knížky, ale hodně čtu také o vztazích mezi muži a ženami. Mám rád psychologii a východní kulturu. Rád si jdu zahrát fotbal, hokej nebo basketbal.

Jaký je tvůj nejsilnější adrenalinový zážitek?
Když běžíte lesem a za vámi frajer vystřílí tři zásobníky vaším směrem.

Jaké máš rád ženy?
Spousta lidí si myslí, že jsem idiot, debil, co má vymydlenou palici, ale já jsem vzdělaný a sečtělý empatický kluk. Takže mám rád inteligentní ženy, které mě zaujmou nejdřív svým intelektem a názory. Musí být sympatická upravená a mít sex-appeal. Barvu vlasů nepreferuji.

Chcete sledovat UFC a OKTAGON MMA živě zdarma? Už klidně můžete. Přenosy si totiž nemusíte kupovat, často ho nabízí i různé sázkové kanceláře zcela zdarma a my jsme pro vás vybrali tu aktuálně nejlepší.

Stačí se zaregistrovat přes odkazy níže. Jako bonus dostanete peníze zdarma, můžete si tak zkusit vsadit na své favority a celý galavečer si tímto ještě zpestřit.

PRO OBČANY SK: Pokud chcete zapnout přenos ze Slovenska, klikněte zde.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin