Tereza Ronda Bledá: Amatérská jednička ženského MMA vzpomíná na začátky

Šestnáctiletá Tereza “Ronda” Bledá se věnuje plnokontaktnímu bojovému sportu MMA necelé dva roky a už je českou amatérskou jedničkou. V dosavadních pěti zápasech vždy zvítězila. Do mezinárodních zápasů ji zatím ale nepustí nízký věk. Kvůli MMA se přestěhovala do Prahy. Na začátky v mariánskolázeňském Kody-AK Gymu ale stále vzpomíná.

Co je to MMA?

Jsou to smíšená bojová umění, kde se zapojují všechny bojové sporty jako třeba box, muay thai, judo, BJJ a tak dále. Je považován za nejbrutálnější a nejnáročnější sport na světě. 

Jak jsi se jako dívka dostala k tak tvrdému sportu?

Už od mala jsem byla spíš na cvičení a barbínky mě moc nebraly. Odmala jsem také tento sport chtěla dělat, ale nevěděla jsem, že v Mariánkách něco takového je. V době, kdy jsem se to dozvěděla, jsem měla před mistrovstvím republiky v plavání, a tak jsem hned dva dny po mistrovství skončila s plaváním a vsadila všechno na sport, který mě lákal.

Kde jsi s trénováním začínala a v kolika letech?

S trénováním jsem začala pár dní po patnáctých narozeninách. Bylo to v Kody-AK Gymu v Mariánských Lázních, kde se mě ujal trenér Kody (Martin Kodýtek). Je to člověk, který mi asi nejvíce změnil život a vděčím mu za všechno, co teď mám a kdy mít budu. Samozřejmě je tu víc lidí, kteří mi pomohli nebo stále pomáhají, ale největší dík patří Kodymu. 

Věnovala ses předtím i jinému bojovému sportu?

Nikdy jsem jiný bojový sport nedělala, ale jiných sportů jsem zkusila hodně. Od plavání, gymnastiky, fotbalu, atletiky až k vzpěračským disciplínám, konkrétně k benčpresu, kde jsem se stala mistryní republiky a jsem držitelkou národního rekordu. 

Co Tě na tomto sportu baví?

Všichni si myslí, jak je tento sport jen o mlácení do hlav a že to dělají s prominutím pouze úplní tupci. Tento sport je však o těžké dřině, cvičení technik, samozřejmě i nějakých sparingách, ale především je to o těžkém odříkání, potu a občas té krve v přípravě na zápas a nepopsatelné euforii po vyhraném zápase. A to je to, co na tomhle sportu miluji. 

Jaký byl pro Tebe zatím největší zápas? (úspěch)

Zatím za největší úspěch považuji porážku soupeřky, která již měla v té době 12 zápasů a dokonce 3 profesionální. Byla asi o 10 kilo těžší než já a pravděpodobně si myslela, že si na mě spraví chuť. Ale podcenila mě a zápas jsem ukončila v prvním kole, kdy jsem ji uškrtila na gilotinu. 

Tereza “Ronda” Bledá se věnuje plnokontaktnímu bojovému sportu MMA

V jakém klubu nyní trénuješ?

Trénuji v pražském Hanuman Gymu, který tento rok už poněkolikáté vyhrál cenu nejúspěšnějšího klubu a vychoval mnoho mistrů a velkých jmen, a to zásluhou největší české legendy Petra Khrua Macháčka.

Čeho bys chtěla v MMA dosáhnout?

Moc bych si přála se dostat na předzápasy do největší české organizace XFN. V rámci celoživotních cílů je to pochopitelně UFC (nejprestižnější organizace na světě), to je ten největší vrchol, kam se chce každý zápasník dostat. 

Talent mariánskolázeňské rodačky podporují společnosti Drill Athletics a FIT-PRO. Dalším cílem mladé bojovnice pro tento rok je najít další sponzory, kteří by podpořili její přípravu.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue