V záři pařížských reflektorů zdvihala vítězně ruce nad hlavu a na krku jí cinkala olympijská medaile. Teď se však Alžířanka Imane Khelif musí bránit obviněním, která podle ní přesáhla všechny meze.
Boxerská asociace IBA podala žalobu na MOV a zpochybňuje její pohlaví i pravidelnost startu v Paříži. A Khelif? Ta vrací úder a zvažuje, že se sama obrátí na soud.
Kauza v pozadí: Proč se IBA a MOV nemohou vystát
Dlouhodobé napětí mezi Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) a Mezinárodním olympijským výborem (MOV) by vydalo na boxerský thriller. Už v roce 2019 MOV organizaci IBA suspendoval kvůli „vážným nedostatkům v řízení a etice“. Předloni byl box dokonce vyřazen z olympijského hnutí.
Nyní se vše přiostřuje kolem kauzy kontroverzních boxerek, jež dle IBA údajně disponují mužskými hormony. Obě boxerky, tedy Imane Khelif a Lin Yu-Ting, startovaly na OH v Paříži, a zatímco fanoušci slavili jejich výkony, IBA se zlobila a pohrozila „trestním stíháním“ v několika zemích.
Trumpova „trans“ nařízení? „Je to úplně mimo,“ brání se Khelif
Jedním z argumentů IBA je prý odkaz na nedávné nařízení prezidenta Donalda Trumpa, jež má zakazovat sportovkyním po změně pohlaví závodit v ženské kategorii. Jenže to se Khelif prý ani vzdáleně netýká.
MOV proto do sporu vnesl jasno: „Obě naše boxerky byly vždy ženy, soutěžily pouze v ženských kategoriích,“ zní oficiální stanovisko. Můžeme si jen představit, jak moc to popudilo kontroverzního šéfa IBA Umara Kremljova.
Od zlatého triumfu do smršti lží
Sama Khelif označila vystupování IBA za „lživé a urážlivé“.
„Organizace IBA, se kterou už nemám nic společného a kterou ani sama MOV neuznává, znovu vznesla nepodložená obvinění. Nebaví mě to pořád dokazovat, že jsem žena. Asi sama vznesu obvinění za pomluvy a porušování práv mojí svobody,“ rozčiluje se alžírská hvězda. Na olympijských hrách v Paříži ovládla kategorii do 66 kg, jenže místo oslav se teď ohání soudy.
Testy, diskvalifikace a špinavé kampaně
Celá situace má navíc kořeny už v mistrovství světa před dvěma lety. Tehdy byla Imane Khalif organizací IBA diskvalifikovala na základě neprůhledných testů (údajně spojených s pohlavím).
„Dva roky jsem šla příkladem, zatímco moje jméno a pověst byly zneužívány k podpoře osobních a politických zájmů… Už dál nebudu mlčet,“ dává Khelif najevo, že jí došla trpělivost.
Zdroj: IBA, sociální sítě Imane Khelif