Popletený bojovník, anebo skrytý génius? Václav Sivák přišel během rozhovoru s moderátorem Willym Caem s dalším kontroverzním prohlášením, které zamotalo lidem hlavy: „Čím větší svaly, tím větší rychlost.“ Co tím měl na mysli? A má jeho teorie vůbec reálný základ?
Když bojovník promluví o síle
Na scéně vládne ticho, jen Sivákův hlas je opět slyšet s nezlomnou jistotou. „Čím větší svaly, tím větší rychlost,“ říkal Vašek, přičemž se díval do očí moderátora Willyho Caoa. „To nevíš?“ ptal se ho, když mu sděloval novou informaci.
„Čím větší svaly, tím větší rychlost?“ podivil se Willy Cao, který pro jistotu nahlas zopakoval Vaškovu právě vyřčenou teorii. Patrně se ujišťoval, jestli slyšel dobře. „Takovou přímou úměru neznám,“ pronesl.
„Ne že čím větší svaly, tím větší rychlost," dal se do vysvětlování Vašek, „ale čím více hmotnosti, jakože svalů, tak máš silnější a rychlejší ty svaly,“ upřesnil.
Síla je jen polovina příběhu
Věda na Sivákovo prohlášení hledí s chladným odstupem. Zásadní roli (pro zrychlení úderu) hraje technika - ta umožňuje efektivní přenos energie a minimalizaci ztrát při pohybu. Správné zapojení svalů je pak zajištěno díky nervosvalové koordinaci, která je výsledkem pečlivého tréninku.
Efektivní přenos síly z nohou přes trup do paží je klíčový pro vytvoření výbušného úderu. Tento princip najdeme nejen u bojovníků, ale také u sprinterů či vrhačů koulí. Síla vzniká v nohou, trup ji stabilizuje a ruce či nohy ji přenášejí do cíle. Bez této souhry se svaly mohou stát spíše přítěží než výhodou.
Důležité je však i zachování flexibility a mobility svalů. Nadměrné osvalení bez dostatečné pružnosti může omezit rozsah pohybu a zpomalit reakce. Proto profesionální bojovníci, ale i sprinteři nebo gymnasté, věnují velkou pozornost strečinku, józe nebo jiným technikám na zlepšení elasticity.
Bojovník, který rozvíjí vlastní filozofii
Sivákův výrok není jen o sportu. Je to výpověď o jeho přístupu k životu a boji. Možná, že jeho hlavní síla neleží jen v jeho svalech, ale ve schopnosti měnit pohledy. V tom, jak dokáže rozproudit debaty a nutit nás přemýšlet. Protože někdy nejde o to, co je pravda, ale o to, jakým způsobem ji hledáme. Co myslíte?
Zdroj: Autorský text, Willy Cao podcast