Sleduj nás

David Dvořák otočil. Clash mu už nevadí. Ale uvítal by ceduli „Nevhodné pro mladistvé“

David Dvořák otočil. Clash mu už nevadí. Ale uvítal by ceduli „Nevhodné pro mladistvé“Foto: Profimedia

Davida Dvořáka byste možná čekali v klasickém MMA oktagonu, on však koketuje se světem bare knuckle – a při tom se ironicky usmívá nad fenoménem „bizarních zápasů“. Místo protestů má ale dnes pro Clash MMA až nečekaně chápavý pohled.


Od protestu ke smíření: Proč už Dvořák netrpí kvůli „freak show“

Pamatujete si, když David Dvořák ostře odsuzoval všechno, co se jen blížilo pojmu „bizarní zápas“? Doba se změnila. V pořadu Podcast 10:35 nečekaně přiznal, že Clash MMA ho dnes už netrápí.

„Už mi to vůbec nevadí, nevnímám to jako MMA… Neberu je ani jako konkurenci,“ prozradil překvapivě. Zatímco dříve mu celé freak fightové šílenství lezlo na nervy, teď má pro něj docela pochopení. Nicméně s jednou zásadní podmínkou: mělo by se vědět, že to fakt není totéž co seriózní MMA.

Fackovaná? „To je bizár, tohle nechápu,“ říká Undertaker

Zatímco v bare knuckle (box bez rukavic) vidí Dvořák smysl, fackovanou vnímá jako cosi zcela za hranou. Argumentuje tím, že „když bojovník nastoupí do MMA nebo boxu, aspoň se snaží krýt“, u fackované to ale nenajdete: jeden stojí a nastavuje tvář, zatímco druhý se rozmáchne.

Neplést s MMA: Kde vidí Dvořák největší problém

Možná se teď ptáte: proč Undertaker klidně skousne Clash, ale jakmile někdo zamění bizarní zápasy za MMA, je zle?


„Je smutné, že lidi, co sledují takové věci, pak řeknou: To je MMA. Přitom to s MMA nemá skoro nic společného.,“ brání svůj sport Dvořák. Zatímco Clash se hemží kontroverzí a bizarními nápady, skutečné MMA je podle Dvořáka špičkově organizované a má svá nekompromisní pravidla, jež u freak fightů často postrádáme.

Od 18 let a vulgární slovník

Jak vyřešit, aby se mladiství „nenadýchali“ agresivních a vulgárních show, které v zápasech imitují hvězdné chování, avšak mnohdy bez znalosti základů sportu? Dvořák radí:


  • Věková hranice: „Mělo by to být přístupné od 18 let – jak tiskovky, tak zápasy.“
  • Upozornění pro rodiče: „Mělo by tam být varování, že to může poškozovat mravní výchovu dětí a mládeže…“

Je to jakási popkulturní verze „přístupno od 18 let“, kterou známe z filmů. Zda to ovšem promotéři zavedou, je otázka. Dvořák přinejmenším svým postojem rozčeřil vody a naznačil, že by se mohla vést seriózní debata o dopadu show na mládež.

Běh za pohybem: Je to přece jen k něčemu dobré?

A co nějaké plusy? Undertaker sice zvedá obočí nad definicí „bojového sportu“ ve freak fightu, ale jednu věc nechce popřít:

„Pokud to někoho namotivuje k tomu, aby se zvedl z gauče a začal se hýbat, tak super,“ uznává s úsměvem. Možná se tedy dočkáme situace, kdy puberťák, který se inspiroval u bizarní show, vezme sport vážně a skončí u klasického MMA. Právě takové přerody by Dvořák považoval za rozumné a prospěšné.


Zdroj: Podcast 10:35


Další články

Zápas s důchodcem a reklamy na pochybné investice. Gábor sklízí tvrdou kritiku

Hlediště bouří, reflektory sviští po tváři mladého bojovníka, kterého kdysi provázela pověst divoké šelmy. Dnes se však Gábor Boráros zdá být spíš šelmou komerčních nabídek než oktagonu. Co se stalo s někdejším vycházejícím talentem, který místo klece ovládl Instagram a stal se terčem kritiky vlastních fanoušků?

Zápas s důchodcem a reklamy na pochybné investice. Gábor sklízí tvrdou kritiku