Sleduj nás

Disciplína při sázení: základy MMA

Disciplína při sázení: základy MMAFOTO: Clash of the Stars

Disciplínu bojových umění MMA asi není potřeba představovat. Zmiňovat, že tento sport si žádá komplexní bojovníky, kteří musejí zvládat jak boj v postoji, tak na zemi, je nošení dříví do lesa.

MMA se v Česku stal nejpopulárnějším a nejsledovanějším bojovým sportem, který o parník předstihl box, o zápasu snad ani nemluvě. Konkurovat mu může snad jen judo, to ale vzbuzuje zájem pouze jednou za 4 roky, když se během letních olympijských her Lukáš Krpálek probíjí vyřazovacími souboji na cestě za zlatou medailí.

Clash of the Stars přitahuje nové zájemce o bojové sporty

O popularizaci MMA se postarala úspěšná účast hned několika českých bijců v nejsledovanější organizaci UFC a špatně si nevede ani česká organizace Oktagon, které se v tuzemsku daří vyprodávat haly a po úspěšném “výjezdu” do německého Frankfurtu si brousí zuby na agresivní expanzi do zahraničí.


Velký ohlas vzbudila také velmi mladá organizace Clash of the Stars, která pořádá zápasy různých celebrit, především z prostředí sociálních sítí. Jistě ji není třeba představovat, protože dnes prakticky není nikdo, kdo by na souboje virtuálních hvězdiček neměl názor. Tato organizace je údajně mnohem štědřejší než zmiňovaný Oktagon a přitahuje obrovskou pozornost, zejména mladých lidí, kteří zaplňují hlediště a mnozí z nich neváhají na svého YouTubového či TikTokového influencera vsadit nemalé peníze. Pokud to chcete zkusit také, můžete zde.

Nejen v českých podmínkách zápasy celebrit jako v Clash of the Stars sázky opravdu lákají. Objem vsazených peněz je přitom srovnatelný s tím, co sázkaři umisťují například právě na zápasy zmiňované organizace Oktagon. V těchto sportech je tedy vždy dobré mít dobrou kombinaci dobrého marketingu a vysoké kvality soutěže. Pojďme ale trochu zaspekulovat a podívejme se, co by se muselo stát, aby jediným přínosem zápasů celebrit a influencerů nebyl zvýšený zájem o bojové sporty. Jaký čas a úsilí by museli zápasníci investovat, aby nabídli alespoň nějakou sportovní kvalitu?


MMA je především dřina a píle

Pokud chcete v nějakém sportu uspět, připravte se na dřinu. O smíšených bojových uměních to platí dvojnásob, protože, jak již český překlad zkratky MMA napovídá, jde o mix hned několika bojových sportů, respektive dovedností.

Největší vliv na MMA mají box, kickbox, taekwondo, zápas ve volném stylu, brazilské jiu jitsu a judo. Otázku, jak dlouho trvá, než je člověk schopen nastoupit do zápasu, si klade mnoho lidí a jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží na talentu, předchozí průpravě v bojových sportech či sportech obecně, fyzické kondici a samozřejmě na píli a motivaci.


Pokud někdo trénuje každý den (5–6x týdně) a vykazuje předpoklady nastoupit do zápasu, může být připravený i po pouhém měsíci. Pokud si bojovník připlatí za individuální tréninky, pak se vše potřebné může naučit rychleji. Budete mít možnost zlepšit svou techniku a lépe se poznat se svým trenérem. Na druhou stranu, měsíc tréninku, byť intenzivního, je v podstatě nic. K pokročilému zvládnutí potřebných technik, které zaručí důstojný výkon proti trénovanému soupeři, je potřeba mnohem více času.

Do ostrého zápasu nejdříve po dvou letech

Abychom v krizových situacích reagovali intuitivně a bez přemýšlení, bezpodmínečně a velmi účinně, je potřeba pro každou nově naučenou techniku několik tisíc opakování, aby mozek vykonával automaticky, jako například chůzi, při které nepřemýšlíme o tom, jak položit nohu, o kolik posunout nohu dopředu nebo jak ohnout koleno, vše se děje intuitivně a bezpodmínečně, a to jen proto, že jsme tuto činnost dostatečně opakovali.

Totéž platí i pro bojová umění, abychom se naučili správné pohyby a reakce na chování protivníka, měli bychom znát danou situaci doslova nazpaměť a mnohokrát si ji v různých situacích procvičit a pak ji modifikovat pro různé jiné pozice.

K tomu, abyste se stali mistry v bojových uměních, nestačí přijít na jeden nebo dokonce deset tréninků. Techniky naučené během tréninku by se měly na tréninku a při sparingu opakovat minimálně 3 000 000krát, aby náš organismus nemusel přemýšlet o jejich provedení a dělal je intuitivně. Pokud tedy předpokládáme, že nově naučenou techniku během tréninku zopakujeme pětkrát, měli bychom mít 600 takových tréninků, aby v nepředvídatelné situaci dokázal náš organismus a mozek techniku dokonale provést bez přemýšlení, což dává asi 4 až 5 let tréninku za předpokladu 2 tréninků týdně a asi 2 roky při 4 trénincích týdně.



Další články