Sleduj nás

Zkušený traumatolog popsal, co se děje s mozkem po tvrdém KO. Karlos Vémola svým přístupem riskuje trvalé následky

Zkušený traumatolog popsal, co se děje s mozkem po tvrdém KO. Karlos Vémola svým přístupem riskuje trvalé následky FOTO: OKTAGON MMA

Knokaut je v bojových sportech přesně to, na co fanoušci čekají. Dramatické vyvrcholení zápasu, kdy jeden z bojovníků padne bezvládně k zemi, je ideální i z hlediska rozhodnutí o výsledku. Pokud stojí na nohou pouze jeden, o vítězi není pochyb.

Divácky nejočekávanější duel turnaje Oktagon 51 přinesl velké překvapení na úkor favorita. Karlos Vémola prožil velmi ošklivé déjà vu, protože na stejném místě podlehl totožným způsobem i Véghovi. Tentokrát byl šok ještě o kousek větší, protože Pirát Krištofič nepatří mezi vyhlášené ranaře s granátem v rukavici a nemá ani zdaleka takové zkušenosti jako bývalý šampion Bellatoru Attila.

Výsledek byl ovšem na chlup stejný. Oba Slováci snadno našli tlačítko „OFF“ a „Terminátor“ ležel na podlaze klece dočista vypnutý. Co se v tu chvíli dělo s jeho mozkem, a proč tentokrát trvalo probrání podstatně déle, popisuje traumatolog Pavel Holeka, který se sám mnoho let věnuje Muay Thai.


„Organizmus reaguje v případě inzultu, který je vedený na hlavu, ztrátou vědomí. Zápasník padá bezvládně k zemi a často se ještě udeří o podlahu. Potom je trochu problém se švihovým mechanismem krční páteře, protože svalstvo je v ten okamžik takzvaně zrelaxované. Následkem těchto okolností často dochází k retrográdní amnézii, to je krátkodobá ztráta paměti,“ nabídl odborný pohled do hlavy vypnutého bojovníka úrazový chirurg, který se zaměřuje na sportovní traumatologii a artroskopii.

Tvrdé KO si samozřejmě na mozku poškozeného vybere svojí daň. Největší problém jsou tyto extrémní otřesy u dětí a mladistvých, ale ani vyvinutý mozek dospělého není vůči knokautům imunní. Naprostou nutností je následné lékařské vyšetření, poté takzvaná ochranná lhůta, kdy se sportovec musí jakémukoliv kontaktu důsledně vyhýbat.


„Zápasník je po KO prohlédnut ringovým lékařem. Vyšetření zornic a na orientaci v čase a prostoru je naprostou nezbytností. Poté by mělo co nejdříve následovat rentgenové vyšetření, které je vhodné doplnit CT mozku. Neurology by měl zhodnotit neurologické funkce. Otřes mozku má totiž vývoj. Bojovník by se měl zhruba osm dní vyvarovat jakékoliv fyzické zátěže, protože pak dochází k většímu prokrvení v oblasti mozkových cév a bolesti hlavy se mohou vracet,“ důrazně upozorňuje doktor Pavel Holeka.

Karlos Vémola by se dle počtu dní od posledního souboje měl nacházet v poslední fázi. Všechna vyšetření má zdárně za sebou, nutný odpočinek bez fyzické aktivity ale zřejmě již ne. Hned v prvním pozápasovém videu hlásil, že jde okamžitě tvrdě dřít znovu, aby se podobný výsledek neopakoval v duelu s Attilou Véghem. Aniž by si to olomoucký zápasník uvědomoval, riskuje tím vesměs až celoživotní následky.

„Dodržet tuto lhůtu je bezpodmínečně nutné, jinak se může rozvíjet tzv. postkomoční syndrom, což je obrovský problém do budoucna. Následky mohou být trvalé bolesti hlavy, krční páteře, občasné zvracení a porucha orientace v prostoru. Tento problém se netýká jen zápasníků, ale i hráčů amerického fotbalu, kde k otřesům mozku dochází jak na běžícím páse!“


Zdroj: isport.cz


Další články