Sleduj nás

Nezaplacené výplaty a bláhové expanze. Ondřej Novotný se pustil do konkurence, která ztrácí dech

Nezaplacené výplaty a bláhové expanze. Ondřej Novotný se pustil do konkurence, která ztrácí dechFoto: OKTAGON MMA

Východoevropská MMA scéna zažívá raketový vzestup a s ním i ambiciózní projekty, které touží ukrojit si podíl ze slávy. Ondřej Novotný, hlavní tvář a promotér Oktagonu, jim ovšem nevěří – od sekání megalomanských odměn až po nepovedené expanze. Vítejte v zákulisí nelítostného byznysu.


Říká se, že MMA je sport budoucnosti. A když se podíváme na některé turnaje, můžeme jen souhlasit – ohromné haly, světla, publikum napjaté do poslední vteřiny. Jenže realita může být daleko drsnější. Ondřej Novotný, který si momentálně užívá popularitu v Německu i doma v Česku a na Slovensku, se otevřeně pustil do kritik konkurence. V pořadu MMA letem světem nenechal nit suchou na nikom, kdo se snaží ukousnout si velký díl, ale podle něj nemá dost silný základ.

PFL: Když poloviční odměny nestačí

Začněme u PFL, které se ještě donedávna chlubilo atraktivním ligovým formátem. Letos ovšem oznámilo, že snižuje hlavní výhru pro vítěze na „pouhých pět set tisíc dolarů“ – tedy polovinu částky, která se vyplácela dřív. Podle Novotného je to signál, že velká čísla nebyla udržitelná.

„Je to jasný vzkaz: Šetříme, protože to lidi netáhne. Neprodáš lístky, neprodáš zajímavé PPV. S ligovým modelem je těžké získat stabilní fanoušky,“ nechal se slyšet promotér Oktagonu. Jako příklad uvádí i to, že PFL podobně jako Bellator nakoupilo slavná jména, ale ani to nezabránilo finančním otřesům.


KSW: Expanzí až na hranici pravdy

Polskou KSW nemusíme dlouze představovat. V domovské zemi je to fenomén, který na některých galavečerech trumfne i UFC. Když se však pokusila expandovat do Česka, podle Novotného to byla „blbost“.

„Jejich šéf se ohání výroky, které se nezakládají na realitě. Ale já KSW pořád uznávám – jen tvrdím, že expanze do Čech byla zbytečná. Kdybys nebyl pyšný, přiznáš si, že to nevyšlo,“ říká ostře a připomíná, že ne každý trh reaguje na stejná jména a stejný marketing.


Nováčci s veterány: Peněženka pláče dřív, než se rozjede show

Poměrně zajímavě vyznívají i projekty, které slibují podpisy legendárních zápasníků nebo bývalých šampionů. Jako vábnička to může působit skvěle, ale reálný finanční efekt je často mizivý. Divákům pomine prvotní nadšení, když zjistí, že „čtyřicátník, co léta nestál v oktagonu, už nenabízí takový výkon za milionové smlouvy,“ komentuje kriticky Novotný.

Jakmile se do rovnice přidá nejisté zázemí, nepřipravené haly a chybějící investoři, je zaděláno na průšvih…

Česká RFA a (ne)vyplacené sliby


V Česku se dlouhodobě daří právě Oktagonu, který roste i na sousedních trzích. Naproti tomu RFA si podle Novotného zadělává na potíže. „Přesun turnaje je sice chytrý tah, ale když se dozvídám, že nejsou vyplacení někteří zápasníci z listopadu, je to varující,“)rýpl si do česko-slovenské konkurence.

Otázkou je, zda lze v MMA podnikání cokoli dlouhodobě udržet bez jasné strategie a dostatku financí. Jedno je jisté: Nevyplacené dluhy, zklamaní zápasníci a ztracená důvěra fanoušků dokážou pochovat i projekt, který na papíře vypadal na hit sezony.

Financování MMA: Kdo opravdu vidí do čísel?

Money, money, money… to je kolovrátek, který se točí kolem každé ambiciózní MMA organizace. Vysoké platy, nákup mezinárodních hvězd, marketing, to vše polyká obří rozpočty. „Platy bojovníků se zbláznily. Když byznys nevydělá dost, aby je zaplatil, musíš škrtat nebo to celé položit,“ vysvětluje Novotný.

Je snadné nechat se unést euforií a investovat do okázalých galavečerů s masivními hvězdami, ale realita se brzy přihlásí o slovo. Pak se objevují situace, kdy organizace škrtí finance na poslední chvíli nebo nestihne platit vůbec. V konečném důsledku však fanoušci rozlišují mezi profesionálním provozem a propadáky, které krachují dřív, než stihnou nabídnout pořádný zápas.

Zdroj: MMA Letem Světem


Další články