Představte si obrovskou arénu naplněnou k prasknutí, bouřící dav, hvězdná jména a… výplaty, které jsou prý ve srovnání s „velkými“ sporty stále nízké. Přesně tak to vnímají fanoušci, kteří kritizují nižší odměny bojovníků v Oktagonu. Promotér Pavol Neruda však zdůrazňuje, že zápasníkům dává tolik, kolik si organizace může dovolit.
Rádi bychom platili víc – realita je jiná
Kritika na nízké výplaty zápasníků v Oktagonu se neustále opakuje. Proč tedy promotéři neotevřou měšec, nevysypou zlaté dukáty a neodmění bojovníky po turnaji obrovskými sumami? Podle šéfa Pavola Nerudy to jednoduše není možné.
„Bojovníci mají nejlepší možné výplaty, aby byl ten byznys udržitelný. I já bych chtěl, aby byly vyšší, ale jsou takové, jaké mohou být,“ prohlásil pro Šport.sk. Podotkl přitom, že si mnoho lidí myslí, že když o2 arena praská ve švech, promotér odchází domů se stotisícovými balíky v kapse. Realita je však jiná, protože „náklady, které za tím stojí, jsou brutální.“
Nováčci a 3–5 tisíc eur? V Oktagonu možné, ale…
Začínající bojovník v UFC si za zápas může vydělat až 10 tisíc dolarů (asi 9 200 eur), zatímco v Oktagonu se částky pohybují kolem 3–5 tisíc eur. Pokud má zápasník zajímavé skóre nebo známá jména na kontě, může si přijít na víc.
„Má na to vliv mnoho faktorů. Když někdo přichází se slušným rekordem a dobrým jménem, může dostat lepší peníze. To ale neznamená, že základní výplaty jsou extrémně vysoké,“ zdůrazňuje Neruda. Připomíná také, že v MMA zatím nikdo nerozdává takové sumy jako v jiných, zavedených sportech.
Fotbalové peníze vs. MMA: Dva světy, odlišné rozpočty
Zatímco ve fotbale tečou reklamy, televizní práva a sponzoři proudem, MMA scéna je stále relativně mladá. Ať je Oktagon sebevíc úspěšný, s fotbalovým byznysem se nemůže srovnávat.
„Tento sport je takový, že do něj zatím netečou stejné peníze jako do fotbalu,“ upozorňuje Neruda. Rozdíl mezi profesionálním marketingovým aparátem ve fotbale a MMA je jako mezi dvěma patry mrakodrapu.
Zdroj: šport.sk