Mezinárodní olympijský výbor, tedy pořadatel olympijských her a lídr olympijského hnutí, se zastal obou bojovnic s mužskými chromozomy, které působí v dámských amatérských kategoriích boxu.
Obě bojovnice vyhrály své úvodní zápasy a obě to zvládly v naprostém stylu. Jejich úspěch by však byl oceněn pouze za předpokladu, kdyby se nejednalo o zápasnice s mužskou silou, které navíc mají potíže projít genderovými testy (na nedávném MS byly diskvalifikovány).
Nejprve si Lin Yu-ting poradila se svou soupeřkou, kterou zdemolovala v prvním kole. Už to vyvolalo řadu nevole, neboť sudí zaznamenal tři počítání, po nichž musel duel ukončit. O den později následovala druhá zápasnice Imane Khelifa, jejíž účinkování bylo ještě více pobuřující, jelikož svou italskou protivnici zanechala v slzách, co jí přerazila nos a zničila sny.
Reakce Mezinárodního olympijského výboru
Kritika sílila a lidé se dožadovali nějakého vysvětlení. To, co mnozí vnímají jako nespravedlnost, je ovšem dle vedení Mezinárodního olympijského výboru naprosto v pořádku.
„Všichni sportovci účastnící se boxerského turnaje olympijských her v Paříži 2024 dodržují pravidla způsobilosti, jež zahrnují i lékařské předpisy stanovené Boxerskou jednotkou v Paříži 2024 (PBU). Stejně jako u předchozích olympijských boxerských soutěží jsou pohlaví a věk sportovců odvozeny od údajů, jež mají v pasu.
Stejná pravidla, která platí teď, platila i během kvalifikačních turnajů. PBU použila pravidla z her v Tokiu z roku 2020, kde se tyto ženy také nacházely, jako základ pro vývoj pravidel pro hry v Paříži v roce 2024,“ zaznělo v tiskové zprávě prezentované mediím a veřejnosti.
Z daného prohlášení si můžeme vzít dvě věci. První je, že podstatná je informace v pasu, kde musíte mít napsáno, že jste žena. A druhou je, že vaše hladina testosteronu v těle nesmí překročit 3,1 nanomolů na litr (normální hladina u žen se pohybuje v rozmezí od 0,2–2,3 nmol/l). Máme zde tedy jistou toleranci.
Patrně tam budou i nějaké jiné podmínky, ale tyto dvě jsou ty hlavní, které se uvádí všude. Status ženy navíc není úplně snadné získat, neboť si musíte projít jistými psychotesty a začít tzv. „tranzici“. A ta tranzice zahrnuje poměrně komplexní hormonální i chirurgickou léčbu, která však nutně nemusí být kompletní, neboť se jedná o běh na vskutku dlouhou trať.
S řešením transsexuality se pojí celá řada etických otázek. V některých případech lidé podstupují částečnou přeměnu, kdy si udržují (například) ženskou vizáž, ale rozhodnout se zachovat si mužský genitál.
Olympijský výbor nicméně uvádí, že obě dámy na olympiádě byly narozeny s mužskými chromozomy a jsou pouze obětmi špatné genetiky. Zajímavé je, že se tyto informace scházejí a rozcházejí a někdo dokonce tvrdí, že tak výbor pouze své bojovnice chrání proti přehnanému násilí na internetu.