Sleduj nás

Putin se připojil ke kritice kontroverzní boxerky Imane Khelif: Lidé jako ona zabíjí ženský box!

Putin se připojil ke kritice kontroverzní boxerky Imane Khelif: Lidé jako ona zabíjí ženský box!FOTO: TOP RANK

Kontroverze kolem alžírské boxerky Imane Khelif, která na nedávné olympiádě v Paříži získala zlatou medaili, stále neutichají. Kritikou nyní nešetřil sám ruský prezident Vladimir Putin.

Přestože od jejího triumfu uplynul téměř měsíc, její start v ženské kategorii vzbudil bouřlivé reakce nejen mezi sportovními fanoušky, ale i mezi politickými osobnostmi. Mezi nejvýraznější kritiky se nyní zařadil i ruský prezident Vladimir Putin, který k tématu promluvil během setkání se studenty v Kyzylu, kde se zahajoval nový školní rok.

Putin ostře zkritizoval účast sportovkyň, které podle něj neodpovídají ženským biologickým předpokladům. „Oni (olympijský výbor) doslova zabíjí ženský sport. Každý muž se nyní může prohlásit za ženu, účastnit se soutěží a pak nedat opravdovým ženám žádnou šanci, aby získaly medaili,“ prohlásil Putin podle agentury AP.


Tento názor sdílí i řada dalších známých osobností, které se k situaci kolem Khelif rovněž vyjádřily velice kriticky.

Alžírská boxerka Imane Khelif se dostala do středu pozornosti už před olympiádou, kdy byla Mezinárodní boxerskou federací IBA vyloučena z mistrovství světa, jelikož neprošla genderovými testy. Podle těchto testů bylo zjištěno, že má mužské chromozomy XY, což vedlo k jejímu zákazu soutěžit mezi ženami. Přesto jí však byla později povolena účast na olympijských hrách v Paříži, což vyvolalo vlnu nevole mezi mnoha sportovci a odborníky.


Jedním z klíčových okamžiků, který přispěl ke kontroverzi, bylo Khelifino vítězství nad italskou soupeřkou Angelou Carini, kterou alžírská boxerka v ringu porazila během několika sekund. Carini skončila v slzách a musela zápas předčasně vzdát. Kritici, včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, miliardáře Elona Muska a britské spisovatelky J.K. Rowling, považují účast Khelif v ženské kategorii za nespravedlivou vůči ostatním soutěžícím.

Celá situace otevírá širší diskusi o pravidlech a spravedlnosti ve sportu, zejména pokud jde o účast transgender nebo intersex sportovců v dámských soutěžích. V době, kdy se ženský sport stále snaží získat rovnocenné postavení s mužským, se tak tato problematika stává velmi citlivým tématem nejen pro samotné sportovkyně, ale i pro celou sportovní komunitu.


Další články