Sleduj nás

Sportovci a celebrity se bouří. Imane Khelif je jasně muž! píší. Lékařská zpráva navíc boxerce nepomáhá

Sportovci a celebrity se bouří. Imane Khelif je jasně muž! píší. Lékařská zpráva navíc boxerce nepomáháFOTO: TOP RANK

Nový skandál otřásá sportovním světem: Je olympijská šampionka Imane Khelif muž? Zatímco fakta mizí pod nánosem emocí, hněv známých osobností stoupá.


Alžírská boxerská hvězda Imane Khelif se opět dostává do středu mediálního zájmu. Údajná lékařská zpráva, která měla potvrdit, že je biologicky mužem, se stala rozbuškou pro rozhořčené reakce po celém světě. Je pravda na straně sportovkyně, nebo je obětí špinavé hry?

Skandál, který rozdělil svět sportu

Kanadský server Reduxx zveřejnil článek o uniklé lékařské zprávě, která má údajně potvrzovat, že Khelif je muž. Tato zpráva, jež vznikla ve spolupráci francouzských a alžírských endokrinologů, uvádí přítomnost mužských chromozomů, absenci dělohy a další charakteristiky potvrzující mužské pohlaví. Celý případ odstartoval vlnu nevole a ostrých výroků.

Jedním z nejhlasitějších hlasů se stala tenisová legenda Martina Navrátilová. „Už příliš dlouho jsme svědky toho, jak ženy přicházejí o svá práva na základě lží a podvodů. Toto musí skončit! Pokud je to pravda, Imane Khelif musí vrátit medaile a omluvit se těm, které připravila o vítězství,“ prohlásila Navrátilová s rozhořčením. Její slova podpořil i britský novinář Piers Morgan, který v minulosti už několikrát vystupoval proti podobným kauzám: „Tento případ ukazuje, jak daleko se to může zajít. Chceme férový sport, ne frašku, kde si každý může určovat pravidla!“

Pravda, nebo manipulace?

V centru tohoto bouřlivého příběhu stojí endokrinolog Jacques Young, jehož jméno se ocitlo v uniklém dokumentu. Young pro stanici DW uvedl, že jeho jméno bylo zneužito: „Nikdy jsem neřekl nic, co by potvrzovalo tyto fámy. Pravda byla zcela pokroucena,“ pronesl. Spolu se svým alžírským kolegou Soumayou Fedalasem se shodli, že Khelif je z lékařského hlediska žena. Zprávy o tom, že by lékaři vnímali Khelif jako muže, označili za manipulaci.


Sociální média v plamenech

Sociální sítě zaplavila vlna nenávisti i podpory. Zatímco část uživatelů volá po odebrání medailí a tvrdí, že Khelif podváděla, druhá část ji obhajuje jako oběť mediální štvanice. Zpěvačka a feministická aktivistka Adele Walkerová napsala: „Ženy čelí nekonečným výzvám a teď ještě musí bojovat proti lžím. Tento útok na Imane je jen další pokus, jak odvrátit pozornost od skutečných problémů.“

Další hlasitou kritičkou je bývalá sprinterka a několikanásobná olympijská medailistka Alana Hayesová. „Je to nehorázné. Pokud je pravda na straně Khelif, pak tu máme ukázkový příklad mediálního lynče. Pokud je pravda opak, musí nést následky. V každém případě je to pro ženský sport ponižující,“ vyjádřila se k situaci na svých sociálních sítích.

Konspirační teorie a politické pozadí


Spekulace a teorie se množí. Někteří tvrdí, že načasování zprávy před americkými volbami nebylo náhodné. Reduxx je často označován za krajně pravicový server, který šíří neověřené informace. Khelif se podle mnohých stala nástrojem politického boje. Donald Trump, který ji ve své kampani označil za „symbol zvrácené doby“, ještě více rozdmýchal vášně. Otázkou zůstává, proč zrovna teď a jaké skutečné motivy se za celou kauzou skrývají.

Pravda a budoucnost Khelif

Zatímco Mezinárodní olympijský výbor odmítá na základě neověřených informací jednat, Imane Khelif se chystá bránit právní cestou. Alžírský olympijský výbor se postavil za ni a označil celou situaci za útok na její čest a jméno země. Khelif nyní čelí nejen tlaku médií, ale i nenávisti veřejnosti. Je však odhodlána bojovat: „Neustoupím před lžemi. Všichni, kdo poškozují mé jméno, se budou zodpovídat,“ uvedla pro alžírskou televizi.

Zdroj: Reduxx



Další články