Co spojuje olympijskou šampionku Imane Khelif, mezinárodní boxerskou asociaci IBA a nejistou účast na mistrovství světa v Srbsku? Nejde o výkon v ringu, nýbrž o kontroverze kolem testování pohlaví, které rozpoutaly bouři ve sportovním světě a vyvolaly otázky o právech sportovců i legitimitě soutěží.
Nepříjemné déjà vu: Další mistrovství, další zákaz
Olympijská vítězka z Paříže Imane Khelif může o startu na mistrovství světa v Niši opět jen snít. IBA ji znovu vyřadila ze startovní listiny, a to stejně jako v loňském roce s odvoláním na „údajné nejasnosti ohledně pohlaví.“
Ačkoliv to může na první pohled působit šokujícím dojmem, že olympijská šampionka a jedna z tváří boxu posledních let nesmí nastoupit do ringu, situace pro ni není žádnou novinkou – organizace IBA má blízké vztahy s Ruskem a Mezinárodním olympijským výborem (MOV) skoro až opovrhuje.
IBA vs. MOV: Kdo drží v rukou skutečnou moc?
IBA po loňském odebrání uznání ze strany MOV balancuje na hraně světového sportu. Její akce bojkotují někteří sportovci i státy, a to nejen kvůli nejasným praktikám ohledně testů pohlaví, ale i pro její napojení na ruské sponzory. Není divu, že se spousta boxerů rozhoduje raději soutěžit na turnajích organizovaných pod hlavičkou MOV, než se spoléhat na asociaci, jejíž pravidla:
- Se mění za pochodu,
- jsou často nedostatečně vysvětlena,
- postrádají transparentnost v klíčových otázkách, jako je způsobilost k závodění.
MOV oproti tomu vyjadřuje jasně: „Imane Khelif je sportovkyně, která se stala obětí překvapivého a svévolného rozhodnutí. Nenávist vůči ní je způsobená verdiktem IBA, který nebyl oprávněný.“ Organizace zdůrazňuje, že Imane Khelif (i její kolegyně Lin Yu-ting) splňují olympijská kritéria, jež jim dovolila účastnit se olympijských her v Paříži 2024.
Testy pohlaví: Ochrana regulérnosti, nebo diskriminace?
V boxu už nejednou vyvstal problém, kdy se někteří funkcionáři uchýlili k „genderovým testům“ s odůvodněním, že chrání férovost soutěží. U Imane Khelif se ale výsledky nikdy nedostaly na veřejnost – IBA se ohání diagnostikou, o níž téměř nikdo nic neví. A tak znovu vyvstává otázka:
- Mají testy pohlaví opravdu chránit soutěž, nebo jsou zneužívány k vyřizování účtů a politickým hrám?
- Je potřeba ponižujících procedur větší, než potřeba chránit lidská práva a důstojnost sportovců?
Nejde přitom jen o box. Přísné testy a následné kontroverze pronásledují i jiné atletky. Veřejnost zná podobné případy z atletiky, například u Caster Semenya, a diskuse o tom, kdo je „dost ženou“ pro ženské kategorie, neutichá.
Pochybné dokumenty a uniklá data: Co víme a co tušíme?
Situace kolem olympijské šampionky Khelif nabrala obrátky také díky „tajemnému“ lékařskému dokumentu, jenž měl údajně vzniknout ve francouzské nemocnici Kremlin-Bicetre a v nemocnici Mohamed Lamine Debaghine v Alžírsku.
„Zpráva má dokládat deficit 5-alfa reduktázy a přítomnost mužských chromozomů. To však nebylo nikdy oficiálně potvrzeno, a tak je Imane stále ženou,“ uvedl portál RMC News.
Celá kauza tak připomíná spíše špionážní příběh: únik dat, popírání jejich pravosti a následné mezinárodní dohady o tom, zda lze výrok IBA brát jako seriózní, či jde o „hon na čarodějnice“ s politickým pozadím.
Odpovědnost funkcionářů: Kde končí právo a začíná hon na čarodějnice?
Možná by se dalo nad Khelifiným případem mávnout rukou, kdyby nešlo o olympijskou vítězku – tvář, která mladým sportovcům dokazuje, že trnitá cesta může vést až k medaili. Nemluvě o tom, že tato vítězka projela celou pyramidou jako nůž máslem a všechny její soupeřky padaly k zemi jako hrušky. Některé si i stěžovaly, že v životě větší rány pěstí nedostaly, ale jejich výpovědi mohly být údajně ovlivněny celou tou internetovou kauzou ohledně Khelif.
Osud Imane Khelif zůstává obestřen mnoha otazníky. A zatímco se boxerské mistrovství světa v Niši rozbíhá, fanoušci i odborníci řeší, nakolik si mezinárodní asociace vlastně dovolí jít proti osvědčeným postupům MOV a proti zdravému rozumu.
A kdo ví, zda se Imane Khelif ještě někdy objeví v ringu na vrcholné akci. Sama boxerka se nechala slyšet, že si již splnila sen a dosáhla všeho, co jen chtěla – tedy popularity a zlaté medaile na olympiádě. Momentálně necítí potřebu své úspěchy obhajovat, a tak si ze současného zákazu činnosti ze strany IBA vlastně nic nedělá. Uvidíme, jak se její choutky ohledně návratu do ringu změní za pár dní, popřípadě týdnů.
Zdroj: RMC News