Sleduj nás

Stroj na box: Kulturista Jakub Enžl přepíná do robotického režimu. Těší se na bitvu obrů

Stroj na box: Kulturista Jakub Enžl přepíná do robotického režimu. Těší se na bitvu obrůFOTO: Clash of the Stars

Kulturista Jakub Enžl se chystá na boxerský střet s Janem Jirušem, kde nepůjde jen o výplatu, ale především o naplnění klukovského snu a možnost předvést se v nabité hale plné fanoušků.


Box jako sofistikovaná hra: Učíte se, dokud nezjistíte, že umíte jen zlomek

Stačí krátký pohled na boxerské zápasy a zdá se, že jde „jen“ o údery a krytí. Jakub Enžl si ovšem uvědomil, že box je velká mozaika dovedností a přemýšlení.

„Ze začátku se učíš a přijde ti, že už to zvládáš, ale pak ti dojde, že je tam toho hrozně moc a nevíš vůbec nic,“ připustil s úsměvem, když popisoval, jak ho rok intenzivního tréninku zasáhl. Když si myslíte, že jste pochopili další úderovou kombinaci, najednou zjistíte, že existuje ještě tisíc dalších detailů.

Robotický režim: Co radí trenér, to se musí splnit

Zdá se, že si Jakub oblíbil přístup „žádné emoce, jen plnění příkazů“. „Máme taktiku… Kouč Willy mi říká, co mám dělat, a já jen jedu jako robot a dělám, co se řekne,“ popsal Enžl.

Jak se bránit agresivnímu tlaku soupeře, jak reagovat, když protivník skáče do klinče, jak udržet pozornost, když se cítíte unaveně? Všechno to má v malíčku trenér – a Jakub jen mechanicky plní instrukce. Možná v tom je klíč k výhře: žádné složité úvahy, žádné panikaření, jen sled jasných pokynů.


Peněz není nikdy dost, ale tady jde o víc

Mluví se o tom, že turnaj Clash 11 může přinést výjimečné honoráře. Jenže Enžl to nevidí jako nejpodstatnější.

„Ty peníze jsou fajn, podle mě za to mám dobrou odměnu, ale není to nic, co bych nebyl schopen vydělat během pár měsíců tím mým živobytím,“ shrnul lehce.

Často zapomínáme, že špičkoví zápasníci (nebo populární influenceři) mají vedle ringu i jiné zdroje příjmů – od reklamních spoluprací až po vlastní brand. Pro ně je obří „výplata“ z jednoho zápasu sice prima, ale rozhodně ne klíč k celoživotnímu jmění.


Splněný sen: Halový spektákl, o kterém profíci jen sní

Jedním dechem ale dodává, že mu tahle možnost boje před 12 tisíci diváky připadá neuvěřitelná. Kolik ryzích profesionálů, kteří roky dřou, si takovou kulisu může dovolit?

„Je to zkratka. Proč ji nevyužít? Máme vyprodanou halu, uděláme to hezké a velké.” říká s jistým chlapeckým nadšením v hlase. A není divu, protože i svět MMA a boxu zná příběhy, kdy šikovní amatéři zůstali v ústraní a nikdy nedostali šanci ukázat se před masami fanoušků.

Jdeme do neznáma: Proč bojuje Enžl i Jiruše potají?


Zajímavé je, jak oba zápasníci tak trochu mlží o tom, co vlastně v tréninku pilují. Enžl i Jiruše se totiž shodují, že ven nepouštějí téměř žádné záběry ze sparingů.

  • Taktičtější boj: Kdo se dříve odhalí, může vyzradit své slabiny.
  • Marketingová strategie: Možná je to i součást hype – diváci se těší na něco, co ještě neviděli.
  • Ochrana před stresem: Když o vás nikdo neví, nemusíte čelit nepřetržitému tlaku médií.

Teď už jen zbývá počkat na 1. března, kdy se ve Sportovní hale Fortuna dozvíme, co si oba giganti opravdu nastudovali – a jestli robotický modus Jakuba Enžla opravdu pojede na plný výkon.

Zdroj: OssCast


Další články

Zápas s důchodcem a reklamy na pochybné investice. Gábor sklízí tvrdou kritiku

Hlediště bouří, reflektory sviští po tváři mladého bojovníka, kterého kdysi provázela pověst divoké šelmy. Dnes se však Gábor Boráros zdá být spíš šelmou komerčních nabídek než oktagonu. Co se stalo s někdejším vycházejícím talentem, který místo klece ovládl Instagram a stal se terčem kritiky vlastních fanoušků?

Zápas s důchodcem a reklamy na pochybné investice. Gábor sklízí tvrdou kritiku