top fight logo export web

Z drsných ulic Miami až k titulovému zápasu v UFC! Životní příběh Jorgeho Masvidala

V roce 1984 přišel na svět ve slunném státě Florida Jorge Masvidal. Oči poprvé otevřel v horkém podnebí města Miami, kde se narodil kubánskému otci a peruánské matce.

Jeho otec se neprezentoval jako úplný svatoušek a už v útlém věku svého syna byl uvězněn na více než 20 let, když se v drsném světě, kde se obchoduje s drogami, dopustil zabití.

Jorge Masvidal mladší tedy v otci nijak dobrý vzor neměl a pouliční rvačky se staly běžnou součástí jeho života. V nebezpečných ulicích gangy ovládaného floridského předměstí si ho za nedlouho povšiml kontroverzní mentor mladých bojovníků z ulice Kimbo Slice.

Muž, jehož vlastní jméno zní Kevin Ferguson, je v současné době dobře známou legendou zápasů pod těmi nejtvrdšími pravidly. Narodil se v roce 1974 na Bahamách a později se, s rodinou odstěhoval do Miami. Štěstí při něm však dvakrát nestálo a hurikán Andrew ničivou silou zdemoloval jejich domov.

Tvrďák zvaný Kimbo se tehdy musel začít pořádně ohánět, aby svou rodinu pomohl finančně podpořit. Zprvu si vyhlédl práci vyhazovače, později se dokonce stal řidičem limuzíny, ale jak už to v podobném světě bývá, málokdo se v podobné situaci drží v mezích zákona. Následkem bylo Kimbovo zatčení v roce 2002 za nedovolené ozbrojování.

Byla to právě rvačka, která mu vynesla přezdívku “Slice”. Kimbův úder tehdy zaznamenal v jedné rvačce takovou přesnost, že soupeři nehezky natrhl obočí. Kdoví, co přesně následovalo, ale Kimbo se rozhodl si z pouličních bojů udělat jakousi živnost. V zadní části svého domu začínal na posekaném trávníku pořádat pěstní souboje, jejichž popularita v této době na internetových videích pod aplikací YouTube raketově vzrostla.

A právě toto byl způsob, kdy se životem komplikované osudy Kimba Slice a Jorge Masvidala střetly. Talentovaný pouliční fighter s hladovým stylem boje a touhou se prosadit nakonec naprosto deklasoval tehdejšího Kimbova chráněnce zvaného Ray. Tehdy se zřejmě zhruba devatenáctiletý Jorge Masvidal rozhodl, že se bojovým uměním začne věnovat i po sportovní stránce.

Jorge Masvidal plánuje rovnou tři zápasy s jedním soupeřem

Jak se dalo čekat jeho kariéra odstartovala jako formule při zahájení závodu. Přestože zpočátku bojoval jako kickboxer, jeho nadějné profesionální bilance s nulou na kontě porážek si poměrně brzy povšimli i promotéři tehdejších předních MMA organizací. Svůj očekávaný debut v Bellatoru nehodlal nijak zanedbat a svého soupeře ukončil hned v prvním kole na TKO.

První větší zklamání se dostavilo na turnaji Bellator 5, kdy byl Jorge ukončen ve třetím kole velice specifickou submisí v podání Tobyho Imady. Je však nutné dodat, že pro Masvidala, jemuž v žilách vře válečnická krev, to byla první a poslední prohra, kdy poznal ukončení před koncem zápasu. Dočasně sražené sebevědomí si ještě stačil za nedlouho spravit výhrou nad Ericem Reynoldsem, ale poté Bellator velmi překvapivě se rváčem ze slunných floridských ulic rozvázal kontrakt.

Atraktivní, agresivní styl boje mladého bojovníka se zajímavým životním příběhem nezůstal dlouho bez povšimnutí a dvířka mu otevřela další elitní organizace pro bojová umění s názvem Strikeforce. Množství tvrdých bitev zakončených většinou vítězným koncem pozvolna odstartovávalo popularitu nové vzrůstající hvězdy bojových sportů.

Osud ale opět nečekaně zamíchal kartami a v roce 2013 byla organizace zrušena. Ačkoliv se tehdy zdálo, že tato událost vrátí floridského bijce opět o krůček zpátky, opak byl pravdou a Masvidal nakonec odepsal smlouvu s UFC.

jorge masvidal ufc

Jorge Masvidal o titul UFC

Klikatá, trnitá cesta plná neúprosných životních zkoušek nakonec zavedla bojovníka s přezdívkou “Gamebred” až do nitra nejslavnějšího octagonu světa. Průprava z pouličních bitek, kde se rváči kolikrát neobtěžují ani s rukavicemi, dopomohla Jorgemu k jeho úspěšnému debutu v UFC, kde jednomyslným bodový rozhodnutím porazil svého soka Tima Meanse.

Raketový vzestup a skutečný nárůst popularity prožil Jorge Masvidal v roce 2019. Nejprve se mu podařilo na turnaji UFC Fight Night tvrdě knockoutovat favorizovaného londýnského oblíbence Darrena Tilla a svou spanilou jízdou pokračoval, když tentýž rok během pěti vteřin ukončil výborně mířeným naskočeným kolenem doposud neporaženého bývalého šampiona Bellatoru Bena Askrena.

Na konci roku dále kývl na výzvu dalšího oblíbeného rváče Nathana Diaze, kterého v postoji naprosto zničil a ve čtvrtém kole musel být tento atraktivní souboj kvůli tržné ráně nad Diazovým okem zastaven. Po této výhře mu slavný filmový drsňák The Rock Johnson připnul symbolický pás Největšího grázla planety.

V roce 2020 následovaly spory s vedením UFC, kdy Masvidal požadoval větší výši své výplaty. Tato vleklá kauza mu na chvíli překazila boj o titul se šampionem velterové váhy Kamaru Usmanem.

Tehdy měl plánovaného Jorgeho Masvidala nahradit brazilský talent Gilbert Burns, který byl však týden před zápasem pozitivně testovaný na koronavirus a pouličnímu Ježíšovi, jak se Masvidalovi díky jeho vzhledu přezdívá, přistála forma nabídky short notice k novému tirulovému utkání. Možná i díky vyššímu finančnímu ohodnocení, které mu tento styl na poslední chvíli nabízeného souboje nabízí, Masvidal neváhal a zápas přijal.

Druhý díl přinese roky 2021 a 2022. Bohužel, už ne tak úspěšné….

Koukáte na turnaje živě? Tak čtěte. Stačí pár kliknutí a máte všechny na jednom místě zdarma. Navíc ještě dostanete za nic 500,- Kč. Kde to dnes vezmete? Sledujte galavečery Oktagon a UFC, klikněte zde.