Italská boxerka Angela Carini chtěla uctít památku svého otce. Osud jí však nadělil do cesty soupeřku, která se narodila s chromozomy XY, které jsou typické u mužů, a ještě nedávno neprošla testy genderové způsobilosti.
Málokdy bojové sporty, či dokonce sporty obecně, dokázaly spojit lidi jako právě nyní. Olympijské hry jsou vždy svátkem, jež si vychutnají miliony diváků, ovšem tentokrát všichni přihlíželi změnám, na které nejsou připraveni. A vlastně je ani nechtějí.
Co máme poslední rok v amatérských soutěžích boxu v Americe, kde je normální, aby transgender bojovníci bojovali mezi sebou, to se nám přeneslo i na olympijské hry v Paříži. Podstatné je, aby hladina testosteronu nepřekročila 3,1 nanomolů na litr, díky čemuž i naše boxerky Lin Yu-Ting a Imane Khelify, co mají chromozomy XY, mohou účinkovat v dámských kategoriích.
Khelifa je tou bojovnicí, kterou byste na první pohled dost možná stále nerozeznali od muže. Na světovém šampionátu neprošla (stejně jako její trans kolegyně) testy genderové způsobilosti, a přesto se probojovala až na olympiádu, kde kompletně zničila sen své soupeřce, nad níž měla o poznání navrch.
Duel mezi Khelifou a její italskou protivnicí Angelou Carini trval pouhých 46 vteřin. Paseka z něho byla ovšem obrovská. Transgender boxerka trefila dva údery do obličeje. Již ten první měl způsobit frakturu nosu a možný otřes mozku. Po tom druhém to Angela vzdala a o pár sekund později se rozbrečela. Památku svého otce neuctí tak, jak si přála.
„Vždy jsem byla ke své zemi loajální a snažila se. Tentokrát jsem ale prohrála, protože jsem již nebyla schopna ze sebe vydat více. Jsem zvyklá na bolest, ale ještě nikdy jsem neinkasovala tak tvrdý úder. Po takové ráně jsem nebyla schopna pokračovat. Moc mě to mrzí,“ svěřila se Carini na tiskové konferenci po zápase.
Vinu na svoji transgender soupeřku ovšem nehází. „Nejsem tím, kdo by mohl říct, že to je nezákonné. Nikdy v životě mě takovou silou ještě nikdo neuhodil. Je na Mezinárodním olympijském výboru, aby posoudil, co se může a co ne,“ dodala.