Sleduj nás

Vím o sobě, že jsem krásná, říká kulturistka, jíž mnozí označují za muže

Vím o sobě, že jsem krásná, říká kulturistka, jíž mnozí označují za mužeFoto: Profimedia

Ve světlech reflektorů se rýsuje silueta, kterou rozhodně nepřehlédnete. Lisa Cross, profesionální kulturistka s dvacetiletou historií nekompromisního tréninku, boří předsudky a prolamuje hranice lidské vůle. Zatímco ji internetoví trollové označují za „monstrum“, ona hrdě zvedá činky i své sebevědomí – a je šťastná.


Ztracená v pocitech, nalezená v tělocvičně

Již v patnácti letech se Lisa Cross potýkala s poruchou příjmu potravy. „Cítila jsem se nespokojená se svým tělem, byla jsem v pasti myšlenek, které mi říkaly, že nikdy nebudu dost dobrá,“ vzpomíná na temné období. Její život změnila až vášeň pro trénink, která jí nabídla úplně nový úhel pohledu na to, co tělo dokáže.

Zamilovala se do zvedání činek, začala studovat výživu a pomalu si budovala kariéru, která ji v roce 2010 vynesla k titulu britské šampionky. To ale nebyl konec cesty, spíš nový začátek.

Když je hejtr anonymní, odvaha se vytrácí

Popularita na sociálních sítích má svá pro a proti. Lisa to zná z první ruky. Na svém Instagramu, kde má skoro půl milionu sledujících, se často setkává s komentáři, které útočí na její vzhled. „Lidé mi psali: ,Vrať se do kuchyně‘ nebo ,Vypadáš jako Dave,‘“ popisuje nevybíravé příspěvky.

„Nikdy by mi to ale neřekli do očí. Anonymita internetu je povzbuzuje. Nevěnuju jim pozornost, protože nikdy nedokáží, co jsem dokázala já. Navíc pojem krása je relativní. Já o sobě vím, že jsem krásná. A pro mnoho dalších lidí také, jinak by mě nesledovali,“ dodává s klidem.


Z negativity výhodou: Jak Lisa pomáhá ostatním

Přestože mnozí lidé v ní vidí extrém, Lisa inspiruje i jinak. „Ne každý chce vypadat jako já, ale moje sociální média jsou místem, kde se můžete dozvědět o disciplíně, tréninku a překonávání limitů,“ říká.

„Mnoho lidí nemá odvahu žít jako já, ale to není můj problém,“ vyzdvihuje Cross se špetkou nadsázky. Její tělo je výsledkem stovek hodin zvedání vah, přísné diety a neustálého studia. Kult svalů je pro někoho odrazující, jiným ale otevírá oči.

„Není to moje vina, že se lidé nedokážou udržet v kondici nebo si dát pozor na jídlo. Pokud jim má cesta připadá příliš tvrdá, je to jejich rozhodnutí,“ dodává Lisa.


Tajemství endorfinů a nekonečné vášně

Když se jí zeptáte, co ji k té dřině pořád táhne, odpověď je překvapivě jednoduchá. „Je to závislost na endorfinech, které vaše tělo produkuje v tělocvičně. Když trénuji, cítím se být sama sebou.“

Pro Lisu už kulturistika není jen kariéra, ale „drahý koníček a životní styl“. Žena, která kdysi pochybovala o své hodnotě, je nyní tělem i duší hrdá na to, co dokázala. A jak sama říká: „Upřímně si nedokážu představit život bez toho všeho.“


Zdroj: Instagram IFBB Pro Lisa Cross


Další články

500 kilo? Žádný problém! Eddie Hall využil vědu a hypnoterapii k překonání lidských limitů

Bývalý nejsilnější muž světa Eddie Hall dokázal, že surová síla nevychází jen ze svalů, ale i z hloubky lidské mysli. Když v roce 2016 překonal světový rekord a zvedl neskutečných 500 kilogramů, nebylo to pouhé vítězství nad železem. Byla to bitva, ve které se musel postavit nejen gravitaci, ale i vlastním limitům. A právě zde mu nepomohl jen drsný trénink…

500 kilo? Žádný problém! Eddie Hall využil vědu a hypnoterapii k překonání lidských limitů