Tlumené cvakání železných kotoučů, pot stékající po tváři a pohledy návštěvníků posilovny, které říkají: „Ten chlap je tady nováčkem, ale sakra, co za sílu se v něm skrývá?“. Tak by se dal popsat první den Ronnieho Colemana v legendární posilovně Metroflex, který ho nečekaně vystřelil k osmi titulům Mr. Olympia.
Policista s láskou k vydatnému jídlu
Než se stal jednou z nejznámějších postav profesionální kulturistiky, Ronnie Coleman působil na policejním sboru. Život v uniformě mu nabízel stabilitu, i když finanční situace nebyla nijak růžová. Jak sám vzpomíná:
TIP REDAKCE: Sleduj živě zdarma celý turnaj UFC 311 a zápas Jiří Procházka vs. Hill!
„Slyšel jsem o kulturistice tolik nepěkných věcí. Hlavně o té striktní dietě. A já miloval pořádné jídlo.“
Tak znatelná záliba v jídle ho proto vedla k odmítání jakýchkoli myšlenek na soutěžní kulturistiku. A to i přesto, že měl na sobě solidní muskulaturu z policejního tréninku a sem tam nahlédl do posilovny s úsměvem.
Dobsonova neústupnost aneb Třetí pokus vítězí
Zlom přišel, když na scénu vstoupil Brian Dobson, majitel vyhlášené posilovny Metroflex. Jeho přemlouvání trvalo tři dny. Dvakrát Coleman trval na tom, že „kulturistika není pro něj“ a že policista a dietní omezení nejdou dohromady. Ale na třetí pokus Dobson vytáhl nejvyšší kartu: nabídl Colemanovi členství zdarma.
„V tom čase jsem těžce platil účty, finanční trable mě srážely na kolena. Takže nabídka volného vstupu do gymu mi připadala jako dar z nebe,“ přiznává Coleman.
Tím se rozjel řetězec událostí, který vyvrcholil Colemanovou dominancí na prknech Mr. Olympia.
Jak jarní soutěže rozšířily Colemanův svět
Po prvním testu na soutěži, kterou Dobson zmiňoval, se Colemanovi zalíbilo vyhrávat. Zpočátku se soustředil na jarní soutěže, protože ještě kombinoval kariéru v policejní uniformě. Ale v roce 1997 chtěl zkusit něco jiného a přidal do kalendáře i Iron Mana a další podniky. Coleman tím poznal, že svět kulturistiky nabízí daleko více příležitostí – a i větší konkurenci.
Iron Man, Lee Priest a první krok mezi elitu
Tak se poprvé postavil na pódium Iron Mana, kde narazil na slavného Lee Priesta. Na první pohled je zřejmé, že tenhle duel měl svoje rozpory: Priest, výrazně menší postavou, ale nabitý svalovou hmotou, versus vysoký Coleman s gigantickými 113 kily.
„Když jsem viděl, jak Priest boduje, byl jsem překvapen. On byl v té soutěži celebritou, já nováčkem. Ale i tak to byl jenom začátek.“
I to Colemana namotivovalo, aby pokračoval vpřed.
Arnold Classic: Vstupenka mezi hvězdy
Z hlediska prestiže pak klíčovou platformou pro Colemana byla Arnold Classic. V době, kdy se na tuto soutěž nedalo přihlásit běžnou cestou, protože byla „jen pro zvané“, si musel Ronnie projít sítem dalších výsledků.
„To byla show, kterou jsem chtěl. Při svém debutu jsem skončil čtvrtý, Priest sedmý, takže jsem konečně mohl říct, že mu vracím předchozí prohru.“
Na pódiích Arnold Classic se pak vypracoval až k hvězdným výkonům, které mu dláždily cestu ke království Mr. Olympia. A dobře víme, že odtud už byl jen kousek k osminásobnému zápisu do historie.
Bonus: Policajt, co obrátil dějiny kulturistiky
Nakonec se Coleman rozhodl opustit policejní sbor, protože kulturistika si vyžadovala víc než jen koníček. A s odstupem času je jasné, že tohle rozhodnutí změnilo historii.
„Původně jsem odmítal cokoli slyšet o dietách a soutěžích. Kdyby mi Brian nedal tu nabídku, možná bych zůstal navždy policistou se slušným platem, ale dnes by jméno Ronnie Coleman nikdo v kulturistice neznal.“
Díky své nezlomné píli a neskutečně vypracované postavě se Ronnie Coleman stal pravděpodobně největší legendou kulturistiky A za tím vším stojí jedno setkání v Metroflexu.
Zdroj: RxMuscle: The Truth in Bodybuilding