Šéf polské organizace KSW Martin Lewandowski se ostře pustil do konkurence a tvrdí, že zápasníci Oktagonu proti jeho šampionům nemají šanci. Jde o konfrontaci dvou evropských obrů, nebo jen o mediální šarvátku?
Polská invaze v české kotlině: Jak to začalo
Jméno KSW se v MMA světě skloňuje už dlouhá léta. Organizace vznikla v Polsku, kde si dokázala vybudovat obrovskou popularitu, a postupně začala pokukovat i po okolních trzích. Není tedy divu, že se časem zaměřila i na Českou republiku, odkud pomalu, ale jistě, vytlačuje svou konkurenci.
„Neplánujeme agresivní tažení, spíš chceme rozšířit povědomí o značce i za hranice Polska,“ uvedl Lewandowski již dříve, když se KSW představila českým fanouškům.
Kdo však očekával přátelské poplácávání po ramenou mezi KSW a konkurenčním Oktagonem, musel být zaskočen. Slovní přestřelky totiž naplno odstartovaly v momentě, kdy se Lewandowski tvrdě vymezil vůči československé scéně a jejím šampionům.
Když čísla mluví: Proč se KSW považuje za evropskou jedničku
Martin Lewandowski se rád ohání čísly. A nutno uznat, že je KSW skutečně působivá:
- 21 let na scéně: KSW vznikla roku 2004, přičemž její zakladatelé se opírali o reálné zkušenosti ze světa bojových sportů.
- Více než 100 uskutečněných turnajů: Zatímco Oktagon teprve směřuje k sedmi desítkám akcí, Poláci už mají za sebou přes stovku bojových večerů.
- Mezinárodní expanze: KSW nezůstává jen na domácí půdě, expandovala do Anglie, Irska či Chorvatska. Nyní svůj vliv rozšiřuje i na české území.
„Na našem kontě je přes sto turnajů. Pokud někdo tvrdí, že Oktagon je větší značka, měl by si projít historické statistiky,“ rýpl si Lewandowski do konkurence.
Ostré výroky na adresu šampionů: Kde leží pravda?
Hlavní rozruch vzbudilo Lewandowského tvrzení, že šampioni z Oktagonu by byli „přejeti“ každým, kdo má titul z KSW. K tomu dokonce přidal myšlenku, že lehčí váhová kategorie jeho organizace by často dokázala vyřídit šampiona z těžší divize konkurenčního Oktagonu.
A kde tkví základ této sebejistoty? Odpovědí může být právě dlouhodobá mezinárodní konfrontace, jíž KSW zápasníci absolvují. Na druhou stranu nelze popřít, že československá scéna dokáže také zrodit špičkové fightery, kteří se neztratí ani v UFC.
Co je ovšem pravda a co pouhé „nahřívání“ publika před příchodem do Liberce? Záleží na úhlu pohledu. Neměli bychom zapomínat, že MMA promo a mediální hry jdou ruku v ruce. Čím kontroverznější výrok, tím větší pozornost a prodej vstupenek.
Budoucnost plná kooperací, anebo vyhrocených bojů?
Lewandowski v dřívějších rozhovorech naznačil možnost spolupráce s jinými organizacemi. V Polsku je KSW otevřená společným projektům, s francouzskými promotéry se prý také dohodne – tak proč ne s Oktagonem?
„Nevydali jsme se do Česka s cílem někoho potopit. Když se kdysi ozvala RFA, byli jsme nakloněni diskutovat. Kooperace bývá přínosnější než konfrontace,“ vysvětloval Lewandowski.
Přesto se zdá, že vztahy mezi KSW a Oktagonem zdaleka nejsou idylické. Třeba se ale najde cesta, jak ukojit touhu fanoušků po „bojích mezi šampiony“ a přitom zachovat vzájemný respekt. Nebo bude jedinou cestou ostrý střet, který vzejde z rostoucího tlaku na obou stranách?
V zákulisí KSW 103: Co (ne)čekat od velkolepé show
Blížící se turnaj KSW 103 naplánovaný na 21. února přitahuje velkou pozornost. V akci uvidíme jména jako Leo Brichta, Matúš Juráček, Dominik Humburger, Josef Štummer, Steven Krt či Samuel Bílý. Polská organizace slibuje precizní produkci a zápasy, které by dle Lewandowského slov měly fanouškům Oktagonu vytřít zrak.
Otázkou je, zda se skutečně dočkáme ohromujícího představení, nebo jestli je to jen další kolo slovních přestřelek, které nakonec vyšumí. Jisté je, že polská organizace nemíní v Česku usnout na vavřínech a hodlá své akce rozjet ve velkém. Možná se tak diváci dočkají i vytouženého střetu šampionů obou organizací, což by v evropském MMA bezpochyby vzbudilo pozornost.
Zdroj: Deník Sport