Sport MMA a drogy: Za kokain dva roky stop

Americká antidopingová agentura USADA dnes oznámila trest pro britského UFC zápasníka Bradleyho Scotta. Ten neprošel zkouškou na zakázané látky po svém posledním zápase, kterým byla prohra s Carlo Pedersolim na UFC Fight Night 130.

Americká antidopingová agentura USADA

Kokain je klasifikován jako nespecifikovaná látka ve třídě stimulantů a je v rámci antidopingového programu UFC zakázána. Při prvním prohřešku je za něj udělována dvouletá stopka. Scottovi běží trest od 3. července, tedy od chvíle potvrzení B-vzorku. Scotta můžeme vidět v oktagonech UFC od roku 2012, pravidelně střídal výhry a prohry. Doufejme, že mu nucená pauza pomůže vyřešit osobní problémy a vrátí se silnější.

Jak kokain může sportovcům dopomoci k lepším výkonům?

Vlastnímu výkonu moc nepomáhá. Je to stimulant, který navozuje určitou emoci a euforii. Ta se pak může projevit v razantnějším přístupu ke sportu. Má však jen krátkodobou účinnost, asi půl hodiny. Pak může docházet k depresím a ztrátě koordinace.

Považuje se kokain za klasický doping?

Ve sportu je doping to, co je na seznamu zakázaných látek. To kokain je. Jinak se to ve sportu nehodnotí.

Je kokain mezi sportovci častou formou dopingu?

Není to častý dopingový nález. Je ale zajímavé, a já si to nedovedu vysvětlit, že se kokain koncentruje v určitých sportech. Zejména v tenise, kde může spíš ublížit. Je dost problematické si šňupnout před zápasem a pak si čekat, že účinek vydrží po celý zápas, který může trvat tři hodiny. Logičtější využití bych viděl třeba u sprinterů, kde kokain dovede krátkodobě vybudit, ale u sportů dlouhodobého charakteru je to pro mě nepochopitelné.

Dopingový nález

Takže kokain pomáhá odbourat stres a napětí před sportovním výkonem?

Ano, ale je to individuální záležitost. Sportovec si na to také musí vytvořit určitý placebo efekt. To znamená, že musí věřit tomu, že mu to skutečně pomůže.

Může se kokain dostat do těla bez vědomí sportovce?

Ano, ale pak je téměř nemožné, aby to na něj mělo nějaké účinky. Kokain se aplikuje přes dýchací ústrojí, nebo injekčně. Tak se dostane co nejrychleji do krevního oběhu. Určitě si sportovec nepomůže, že si to nasype do pití.

Jak dlouho po užití je kokain v těle sportovce odhalitelný?

Vylučuje se okamžitě. Steroidy se drží v těle dlouho, protože se odbourávají ve svalech. U kokainu je to individuální, ale v zásadě velmi rychlé. Sportovec si párkrát dojde na záchod a je to pryč.

Jaká hrozí zdravotní rizika sportovcům, kteří užívají kokain?

Jsou poměrně veliká. Kokain narušuje krátkodobě koordinaci. Člověk pod vlivem kokainu nevylučuje pot. Při intenzívní zátěži a dlouhodobějším užívání to způsobuje přehřátí organismu a zvýšený tlak, což může vést k infarktu a následnému úmrtí.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue