amanda nunes top zapasnice
Foto: Instagram/Amanda Nunes

Nové váhové divize v UFC dostaly jasný knock out

Již loni po UFC 214 se ukázalo, že vytvoření nové „váhové politiky“ by výrazně proměnilo budoucnost MMA jako takového.

I z toho důvodu se k nim již přiklání celé řada zápasníků. Na druhé straně barikády, ale stojí prezident UFC Dana White a jeho vize zachování současného systému je, zdá se, neoblomná.

​Whiteův postoj je v této otázce již léta stejný – i když, je potřeba uznat, že UFC se pod jeho taktovkou výrazně proměnila k lepšímu. Za pouhé dva poslední roky bylo nashromážděno víc poznatků o snižování hmotnosti a těžké dehydrataci než za patnáct předchozích let.

Pozitivní evolucí prošlo i časové schéma mezi vážením a zápasem. Nynější systém, kdy se platná hmotnost zaznamenává ráno den před zápasem, omezuje možnosti zápasníků nastoupit do oktagonu v žalostném stavu po brutálním shazování.

Svůj proaktivní postoj vyjádřil i Andy Foster, výkonný ředitel Kalifornské atletické komise (CSAC): „Míním, že UFC nebo Bellator by v horizontu příštích čtyř nebo pěti let měli zavést divize do 165 liber (74,84 kg) a 175 liber (79,37 kg).“ Společnost CSAC už proti současnému váhovému rozvržení aktivně bojuje – a to s ohledem na sled nešťastných událostí z posledních let, kdy vedlo neúměrné shazování hmotnosti k mnoha kolapsům a bohužel i úmrtím.

CSAC doporučuje bojovníkům pohyb ve váhových třídách směrem nahoru v případě, že shazují více než 10 procent současné váhové kategorie. Katapultem o váhu výš by automaticky mělo být několikanásobné nenavážení (viz. Johny Hendricks a další). Vzhledem k neskutečné našlapanosti 155 librové a 170 librové divize dává tento krok smysl.

Dá se předpokládat stejný vývoj jako u relativně nově zavedené ženské váhy do 145 liber, tedy blesková implementace a naplánování „money fightů“ šampion vs. šampion. V tomto konkrétním případě Amanda Nunes proti Cristiane Justine Cyborg, což je pro UFC vysněný zápas na červnové akci v Rio de Janeiru.

Chcete sledovat UFC a OKTAGON MMA živě zdarma? Už klidně můžete. Přenosy si totiž nemusíte kupovat, často ho nabízí i různé sázkové kanceláře zcela zdarma a my jsme pro vás vybrali tu aktuálně nejlepší.

Stačí se zaregistrovat přes odkazy níže. Jako bonus dostanete peníze zdarma, můžete si tak zkusit vsadit na své favority a celý galavečer si tímto ještě zpestřit.

PRO OBČANY SK: Pokud chcete zapnout přenos ze Slovenska, klikněte zde.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin