VIDEO: Khabib vs. McGregor: Nurmagomedov se pral s medvědy. Teď se dočkal irského bouřliváka

V noci na neděli mají nastavený budík všichni fanoušci MMA a UFC. Na 229 galavečeru slavné organizace si to v oktagonu rozdají o titul šampiona lehké váhy Rus Chabib Nurmagomedov (26-0) a Ir Conor McGregor (21-3). To video asi všichni fanoušci MMA už dávno znají. Devítiletý rodák z dagestánské Sildi se na něm pere s mladým medvědem. „Byl to můj nejlepší sparingpartner v životě,“ vrací se do dětství dnes třicetiletý bijec na vrcholu sil.

Nurmagomedov se pral s medvědy

Bijec, který už vlastně přes dva roky čeká na tuto šanci. Po svém irském vrstevníkovi touží už opravdu dlouho a pořádně.

Trpělivosti byl ale učen od dětství. Mentora měl toho nejlepšího možného. Svého otce Abdulmanapu. „Jsem zastáncem staré sovětské školy, trénink s medvědy patřil k tréninku. Stejně jako judo, zápas, sambo (ruské bojové umění). Dvanáctikolová práce po třech minutách s minimální pauzou a maximálním výkonem,“ nastiňuje své tréninkové metody bývalý sovětský voják.

A také sám špičkový zápasník. Ostatně bojovým sportům se věnovala celá rodina Nurmagomedovů. I maminka Chabiba. V Dagestánu ostatně nic zvláštního. Kdo se v tomto drsném kraji neuměl prát, jako by nebyl. „Mám za sebou stovky zápasů. Na ulici,“ přiznává sám Chabib.

S tréninkem začal v šesti letech. Když mu bylo o čtyři více, celá rodina se přestěhovala do Machačkaly. Ještě předtím udělal otec udělal pro výchovu synů maximum. A nejen jich. Prodal čtyři býky, aby mohl založit sportovní gym a tělocvičnu vybavit (do té doby trénovala rodina v prvním patře vlastního baráku).

Když se Nurmagomedovové stěhovali, odešlo s nimi do dagestánské metropole dalších patnáct bojovníků. Elitních studentů. Hlava rodiny a tréninkové skupiny si hodně přála, aby se Chabib postupně propracoval do ruského reprezentačního týmu v judu, nebo zápase. Viděl jeho kariéru v olympijských sportech.

Stejně jako se studiem vysoké školy, na kterou se sice potomek dostal, ale do konce pobyt nedotáhl – „pochopil jsem, že sport mne láká více než učení,“ – mu ale přání nevyšlo.

Nurmagomedovovi bylo patnáct, když viděl první kazetu zápasů UFC. Ano, za zlato na hrách v Aténách 2004 platila ruská federace 100 tisíc dolarů. Ovšem za titul ve slavné lize se platí více (za triumf nad Ale Iaquintou inkasoval Chabib 500 tisíc dolarů).

Bylo rozhodnuto. V devatenácti letech debutoval mladý bijec v oktagonu. Ještě předtím už vydělával peníze jako hlídač v klubech. Než mu to ale otec zatrhl: „Musíš jíst, spát a trénovat. Ty se starej o trénink a spánek, my se postaráme o jídlo.“

Khabib vs. McGregor

Mimochodem, asi nepřekvapí, že vzorem Chabiba se stal Fjodor Jemeljanenko. „I když prohrál, pořád pro měl byl nejlepším,“ svěřil se před pár lety ruským médiím.

V profesionálním oktagonu debutoval před 20. narozeninami proti taktéž nováčkovi Vusalu Bajramovi. Ukončil na Triangle Choke v prvním kole a inkasoval 2 tisíce dolarů. Na stejném turnaji debutoval třeba i Alexej Olejnik, který porazil Makašaripa Makašaripova. Velký Chabibův kamarád zemřel při autonehodě dva dny před premiérou dagestánského „Orla“ v UFC. Právě jemu tak svůj triumf nad Kamalem Šalorusem věnoval.

Ještě ke comebacku Nurmagomedova, na dalším turnaji o měsíc později zvládl v rámci pyramidy během několika hodin tři dohromady desetiminutové souboje…

Zmíněná premiéra v UFC se datuje do 20. ledna 2012. Od ní zvládl dalších celkem osm vítězných duelů, aby se konečně dočkal vytouženého souboje s McGregorem. A je celkem jisté, že až v pátek vleze na váhu, nezopakuje se situace před duely s Abelem Trujillem a Tonym Fergusonem. V prvním případě se uskutečnil díky benevolenci soupeři, ve druhém nikoliv. Rus totiž při shazování zkolaboval.

Kdo ví, možná za tím stála skutečnost, že kvůli problémům s vízy nemohl být na místě otec Abdulmanap. Asi nepřekvapí, že i při kouzlech s vahou hraje hlavní roli. Chabib mimo zápasy váží kolem 85 kg. Po zranění kolene v roce 2014 měl dokonce 91 kg.

V tréninkovém kempu pak mívá kolem 82 kilogramů (v této váze zápasil doma v sambo, v kleci pak většinou na domácí půdě bojoval ve váze do 77 kg).

Mezi vážením a zápasem, což je zhruba 36 hodin času je schopen Nurmagomedov nabrat kolem 10 kilogramů váhy, a to díky otcově systému, kdy kombinuje vodu, med, ořechy a lehkou stravu.

S kolika kilogramy půjde do klece proti McGregorovi otce dvou dětí (tříletá dcerka a roční syn) a vyznavače islámu ale momentálně příliš nezajímá. Zajímá ho pouze triumf, který by mohl nastartovat cestu rodáka z malé dagestánské vísky se třemi tisíci obyvatel mezi legendy MMA..

Chcete sledovat UFC a OKTAGON MMA živě zdarma? Už klidně můžete. Přenosy si totiž nemusíte kupovat, často ho nabízí i různé sázkové kanceláře zcela zdarma a my jsme pro vás vybrali tu aktuálně nejlepší.

Stačí se zaregistrovat přes odkazy níže. Jako bonus dostanete peníze zdarma, můžete si tak zkusit vsadit na své favority a celý galavečer si tímto ještě zpestřit.

PRO OBČANY SK: Pokud chcete zapnout přenos ze Slovenska, klikněte zde.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Filip Grznár má problémy

Filip Grznár je borec, jde do všeho!

Filip Grznár je na domácí poměry známý sportovec a již jeho anabáze v XFN ukázala, že diváky přitáhnout dokáže. Do klece se vrhl opravdu po hlavě a vzít na první zápas s minimem tréninkových zkušeností Charlese Andradeho vyžaduje koule jako vodní melouny.