top fight logo export web
9367975f39946cc9d2a93fb2ef632b019f608083

Oktagon – Borároš Gábor – Kozma David

Čeká nás finále pyramidy ve welterové váze o titul šampiona organizace Oktagon MMA Borároš Gábor – Kozma David.

Gábor, jedněmi milován, druhými nenáviděn, je nejpopulárnější slovenský MMA zápasník v této váhové kategorii a šampion reality show Oktagon Výzva 1. V SF pyramidy dle očekávání rychle ukončil veterána Poborského a dal tak malou náplast za květnovou prohru s Fernando Gonzalesem. Zároveň si v očích mnoha fanoušků česko-sloveského MMA nese nálepku protěžovaného zápasníka této organizace.

David je sympatický, populárnější zápasník s velmi pěknou bilancí za poslední tři roky 10-1. V SF pyramidy na body porazil Kertéše z Maďarska a splní si osobní přání stanout v Oktagonu proti Gáborovi. V letošním kalendářním roce se bude jednat o Kozmův pátý zápas.

Gábor

V tomto souboji sázím na vítězství GÁBORA BORÁROŠE a pokusím se uvést pár důvodů, proč jít proti cca 95% sázejícím, kteří mají na tiketu Davida Kozmu. V souvislosti s tímto duelem jsou zmiňované větší zkušenosti na straně Davida. V tomto případě (22 ku 33) tomu zase takovou roli nepřikládám.

Oba fighteři (během svých kariér) byli jen pramálo prověřeni opravdu kvalitními zápasníky. O něco vyšší level ve výkonnosti pak vidím u soupeřů Gábora – atletický, nevyzpytatelný Sayah má prohry prakticky jen s borci evropské úrovně (Al-Silawi, Ismailov, Matuš Laincz nebo Patrik Kincl), Gonzales je talent ze známého All-Stars gymu, kde trénuje s borci jako Gustafsson, Manuwa, bratry Teymury, skotem Craigem a kam jezdí i třeba náš Jiří „Denisa“ Procházka. Příměr k tomuto triu pak snese z Davidovo soupeřů pouze Gafurov (při vší úctě k Monstrovi a Štrbákovi).

Semifinále welterové pyramidy zároveň ukázala jisté rezervy v Davidovo hlavní devíze – grapplingu a wrestlingu, když v zápase, který sice kontroloval, téměř nebyl schopen z mnoha pokusů „doručit“ takedown (asi 2x se povedlo). Když dělal Davidovi problém „lehký welter“ v podání mladého Maďara, pak muskulární Borároš (který z této disciplíny dostal školu od výše zmíněného Fernanda) bude tvrdší oříšek.

David

V souvislosti s větším Gáborovo osvalením pak bývá zmiňována jeho horší kondice v porovnání s Kozmou. I v tomto případě to tak úplně nevidím. Borároš v rámci posouvání laktátového prahu v přípravě už nějaký čas využívá tréninkové principy s prvky crossfitu, které mu s „fýzou“ značně pomáhají. Pozorný divák si pak mohl všimnout, že Gábor má v současnosti o nějaké kilo svalů méně, než před cca 2 lety. Dalším faktorem je pak durabilita v krizových situacích. Borárošovi musíte přerazit čelist (Sy) nebo ho seknout takovým stylem, že zápas skončí na doctor stoppage (Sayah). Jinak zápas před limitem neskončí.

Kozma byl v minulosti ukončen celkem 7x a z toho 6x „odklepával“. Určitou roli může hrát i Davidovo velké zápasové vytížení. Za posledních 14 měsíců jde o jeho sedmý zápas, což znamená, že skáče z přípravy do přípravy, což občas proložil krátkou dovolenou. S tím souvisí i zátěž na tělo v podobě dělání váhy. Podobný zápřah už se v minulosti mnoha zápasníkům před důležitým duelem nevyplatil.

V neposlední řadě nás pak velmi oslovuje otočení kurzů o 360° oproti původním hodnotám. Aktuální kurz 2.11 na Borároše, kterého favorizuji, považuji za velmi pěkný.

Ač vnitřně budu fandit Davidovi, kterého jsem měl možnost několikrát osobně potkat a působil velmi sympaticky, tak jsem toho názoru, že tento souboj vyhraje Gábor Borároš a stigma českých MMA zápasníků z tohoto fightera od r. 2012 bude nadále pokračovat.

Do Česka právě přišla nová sázková kancelář, která patří mezi top na celém světě. Pokud sázíte, určitě si založte konto, jelikož na start dostanete luxusní bonus a peníze zdarma. Důležité je připomenout, že vlastní licenci pro zdejší působení. Registrace zde.